utorok 8. septembra 2015

Schopnosti vo Fallout 3

Schopností máte trinásť. Obchod, Veľké Zbrane, Energetické Zbrane, Výbušniny, Páčenie, Medicína, Chladné zbrane, Oprava, Veda, Malé Zbrane, Plíženie, Rečníctvo a Boj bez zbraní.
Z pôvodných Falloutov bolo vynechaných pár schopností: schopnosť prežitia v divočine (Outdoorsman), Hráčstvo (Gambling), Kradnutie (Steal, tu je kradnutie súčasťou „Plíženia“), Hádzanie (Throwing, tu už nehádžte nože, kopije, či kamene, takže zostali len granáty, ktoré spadajú pod schopnosť „Výbušniny“). Schopnosti Prvá Pomoc (First Aid) a Doktor (Doctor) boli spojené do jednej schopnosti „Medicína“. Schopnosť Pasce (Trap) bola rozdelená medzi „Oprava“ a „Výbušniny“.
Na začiatku hry si pri tvorbe postavy vyberiete tri vaše hlavné schopnosti (Tag Skill, neskôr môžete získať perk „Tag!“, ktorým si môžete vybrať štvrtú hlavnú schopnosť) a tieto hlavné schopnosti získajú každá +15 bodov. Celkovo si schopnosti nastavíte podľa toho, aký typ postavy chcete mať, no neskôr môžete ďalšie body (z levelovania, kníh) investovať do rozličných schopností.


Schopnosti si môžete zvyšovať pri postupe na vyššiu úroveň. Množstvo bodov, ktoré môžete pri každej novej úrovni rozdeliť, závisí od vašej Inteligencie (pri Inteligencii 1 máte bodov 11 a s každým bodom inteligencie máte o jeden bod naviac).
Pomôcť si môžete aj perkom „Educated“, vďaka ktorému získate pri každej novej úrovni o 3 body na rozdeľovanie naviac. Preto je vhodné začať s týmto perkom skoro.
Trvalo vám schopnosti zvyšuje aj čítanie kníh. Každá jedna schopnosť má vlastnú knihu, ktorej prečítanie ju zvyšuje. Za každú knihu získate 1 bod k danej schopnosti. Tu je tiež veľmi vhodný perk „Comprehension“, vďaka ktorému získate po prečítaní knihy 2 body k danej schopnosti. Môže sa to javiť ako málo, ale knihy nachádzate ku všetkým možných schopnostiam rôzne na rozličných miestach a už len päť kníh z danej schopnosti s týmto perkom pridá 10 bodov, čo je už niečo.
Napokon si ešte môžete zvýšiť schopnosti niektorými Perkami, ktoré jednorázovo pridajú istý počet bodov k danej schopnosti, no osobne mi prišlo, že vyberať si takéto perky je plytvanie perkami, pretože sú rozhodne potrebnejšie a užitočnejšie.
Poslednou možnosťou trvalého zvýšenia schopností je Bobblehead. Bobblehead sú figúrky, ktoré vám zvyšujú o jeden bod vlastnosti a o 10 bodov schopnosti. Pre každú vlastnosť a pre každú schopnosť je v hre len jedna figúrka.

Dočasne si zvýšiť schopnosti môžete len niektorými oblečeniami, brneniami a doplnkami (poskytujú trvalý bonus, pokiaľ ich máte na sebe. No niektoré môžu mať aj pozitívne, aj negatívne vplyvy na vaše štatistiky, takže si to treba sledovať). Tiež môžete využiť chemikálie, či potraviny, no tie len nepriamo, pretože tie môžu ovplyvniť vaše vlastnosti a tie následne vaše schopnosti (tieto poskytujú len dočasný účinok, ktorý po pár hodinách vyprchá. Tak ako šaty, aj tu majú niektoré aj pozitívne aj negatívne vplyvy na štatistky. Zväčša je vhodné to použiť len keď potrebujete nejakú vlastnosť zvýšiť na konkrétny úkon /boj, páčenie zámkov, presviedčanie, atď/. Taktiež nezabúdajte, že niektoré chemikálie spôsobujú závislosť a ich konzumácia vám môže tiež zvyšovať úroveň ožiarenia).

Barter (Obchod)
Proste máte lepšie ceny v obchodoch, nakupujete za menej, predávate za viac.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Charizma (Charisma).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Roving Trader Hat, Roving Trader Outfit, Button´s Wig.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Master Trader (60).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Scoundrel.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Tales of a Junktown Jerky Vendor.
Bobblehead – Barter: Everngreen Mills (bližší popis v „Lokácie“).

Big Guns (Veľké zbrane)
Ovplyvňuje presnosť streľby a poškodenie, ktoré spôsobujete veľkými zbraňami (Plameňomet, Fat Man, Gatling Laser, Minigun, Raketomet, Rock-It Launcher) a ich modifikáciami.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Odolnosť (Endurance).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Raider Battlemaster Helmet, Linden´s Outcast Power Armor, Torcher´s Mask.
Perky vyžadujúce túto schopnosť:
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Size Matters.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: U.S.Army: 30 Handy Flamethrower Recipes.
Bobblehead – Big Guns: Fort Constantine (bližší popis v „Lokácie“).

Energy Weapons (Energetické zbrane)
Ovplyvňuje presnosť streľby a poškodenie, ktoré spôsobujete energetickými zbraňami (Laserová pištoľ, Laserová puška, Plazmová pištoľ, Plazmová puška, Mesmetron a Alien Blaster) a ich modifikáciami.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Vnímanie (Perception).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Enclave Officer Uniform, Enclave Officer Hat, Armored Vault Suit, Tesla Armor.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Concentrated Fire (60).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Cyborg.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Nikola Tesla and You.
Bobblehead – Energy Weapons: (bližší popis v úlohe „The American Dream“).

Explosives (Výbušniny)
Ovplyvňuje presnosť, s akou hádžete granáty a poškodenie, ktoré spôsobíte granátmi a mínami (Trieštivé, Pulzné, Plazmové granáty / míny a Bottlecap Mine a Bottlecap Granade). Taktiež ovplyvňuje vašu úspešnosť pri deaktivovaní nastražených mín a pri likvidácií výbušných pascí. Ak chcete zlikvidovať spúšťací mechanizmus niektorých pascí (natiahnuté lanko), tak na to potrebujete schopnosť „Opravovanie“, ale ak nájdete priamo zavesený trs granátov (ktorý sa uvoľní aktivovaním spúšťacieho mechanizmu), alebo počítačový terminál s granátom, či detský kočík s výbušninou, môžete tieto pasce deaktivovať.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Vnímanie (Perception).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Raider Batttlemaster Helmet, Takoma Park Little Leaguer Cap, Torcher´s Mask.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Demolition Expert (50), Pyromaniac (60).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Little Leaguer.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Duck and Cover!.
Bobblehead – Explosives: WKML Broadcast Station (bližší popis v „Lokácie“).

Lockpick (Páčenie)
Ovplyvňuje vašu schopnosť vypačovať zámky. Na každú úroveň obtiažnosti zamknutia potrebujete vyššiu úroveň tejto schopnosti. Ľahké zámky (25), Priemerné zámky (50), Ťažké zámky (75), Veľmi ťažké zámky (100). Zámky vypačujte v podobe minihry, kde otáčate spinkou (Bobby Pins, sú to lacné predmety, ktoré môžete nájsť, či kúpiť, nevážia nič, takže si môžete robiť ich značnú zásobu. Ak párkrát potočíte nesprávne, spinka sa vám zlomí) a šraubovákom pomocou šípok a myši a musíte nájsť správnu polohu pre odomknutie zámku. Môžete použiť tiež násilné otvorenie zámku, pri ktorom sa vám šanca na úspech zvyšuje výškou úrovne tejto schopnosti. Buď tým otvoríte zámku hneď, alebo ju zlomíte a nemôžete ju znova vypačovať (pokiaľ nemáte perk „Infiltrator“, ktorý vám dá ešte jednu možnosť páčiť zámku, či pokúsiť sa o násilné otvorenie – ak vám nevyjde ani druhýkrát, tak už nemôžete viac zámku páčiť.).
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Vnímanie (Perception).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Vault 101 Utility Jumpsuit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Infiltrator (70).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Thief.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Tumblers Today.
Bobblehead – Lockpick: Bethesda Ruins (bližší popis v „Lokácie“).

Medicine (Medicína)
Ovplyvňuje množstvo zdravia, ktoré si vyliečite pomocou Stimpackov a efektivitu Rad-X a RadAway.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Inteligencia (Intelligence).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: The Surgeons´s Lab Coat, Environmental Suit, Wasteland Doctor Fatigues, Wasteland Surgeon Outfit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Chemist (60), Cyborg (60), Chem Resistant (60).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Daddy´s Boy / Daddy´s Girl.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: D.C. Journal of Internal Medicine.
Bobblehead – Medicine: Vault 101 (bližší popis v úlohe „Escape!“).

Melee Weapons (Chladné zbrane)
Ovplyvňuje poškodenie, ktoré spôsobujete chladnými zbraňami (Nože, Čínsky dôstojnícky meč, Olovená rúrka, Policajný obušok, Baseballová pálka, Biliardové tágo, Valček na cesto, Shishkebab, Kladivá a ďalšie) a ich modifikáciami.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Sila (Strength).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Vault 77 (101, 106, 108 a 112) Jumpsuit, Merc Adventurer Outfit, Merc Charmer Outfit, Merc Cruiser Outfit, Merc Grunt Outfit, Merc Troublemaker Outfit, Merc Veteran Outfit, Tunnel Snake Outfit, Takoma Park Little Leaguer Cap, Wasteland Legend Outfit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Ninja (80).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Little Leaguer.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Grognak the Barbarian.
Bobblehead – Melee Weapons: Dunwich Building (bližší popis v „Lokácie“).

Repair (Oprava)
Vyššia úroveň tejto schopnosti vám umožňuje lepšie opravovať poškodené veci. Používaním sa znižuje výdrž vecí a plne poškodené nemôžete používať. Opraviť ich teda môžete u obchodníkov za peniaze, alebo sami. Ak ich chcete opraviť sami, musíte mať dva kusy z rovnakého predmetu (nemusí byť teda úplne rovnaký, ale aspoň podobný – to je kvôli tomu, aby ste mohli opravovať aj rôzne unikátne a vzácne predmety), aby ste mohli jeden úplne zničiť a použiť z neho časti na opravu toho druhého. Opravovať je potrebné, lebo poškodené zbrane majú nižšiu presnosť aj poškodenie a poškodené brnenia majú nižšiu odolnosť. Neoplatí sa opravovať drahšie predmety sami, pokiaľ máte nízku úroveň tejto schopnosti, pretože pri oprave vždy prídete o jeden predmet, ktorý použijete na náhradné diely a pri nízkej úrovni tejto schopnosti ten opravený nedosiahne príliš veľkú úroveň opravenia.
Oprava sa vám hodí aj na deaktivovanie spúšťacích mechanizmov pascí (natiahnuté lanká, nášlapné plošiny), deaktivovanie klepcov na medvede a na deaktivovanie a získanie brokovníc pripravených vystreliť na toho, čo aktivuje pascu.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Inteligencia (Intelligence).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Vault 101 Utility Jumpsuit, Modified Utility Jumpsuit, RobCo Jumpsuit, Red Racer Jumpsuit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť:
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Gun Nut.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Dean´s Electronics.
Bobblehead – Repair: Arefu, dom Evana Kinga (bližší popis v úlohe „Blood Ties“).

Science (Veda)
Umožňuje vám hackovať zaheslované počítače. Na každú úroveň obtiažnosti potrebujete vyššiu úroveň tejto schopnosti. Ľahké heslo (25), Priemerné heslo (50), Ťažké heslo (75), Veľmi ťažké heslo (100). Pri hackovaní musíte zvládnuť minihru, kde máte zobrazené rôzne slová a vždy môžete vybrať štyri, ktoré by mohli byť heslom. Pri každom zvolenom slove, pokiaľ je nesprávne, máte zobrazené, koľko písmen z tohto slova sa nachádza aj v správnom hesle. Na základe logickej dedukcie a trochy šťastia tak môžete určiť, ktoré slovo je správnym heslom. Ak heslo neuhádnete, počítač sa zablokuje (ešte jednu šancu na hackovanie máte, ak máte perk „Computer Whiz“). Môžete však tiež vypnúť počítač, ak máte už len jednu možnosť a nie ste si istý heslom, znovu ho zapnúť a minihra sa reštartuje nanovo. Prípadne môžete klasicky použiť uloženie a nahranie pozície.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Inteligencia (Intelligence).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Leshko´s Lab Coat, Vault Lab Uniform, The Surgeon´s Lab Coat, Enclave Scientist Outfit, Scientist Outfit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Entomologist (40), Nerd Rage! (50), Robotic Expert (50), Cyborg (60), Computer Whiz (70), Quantum Chemist (70, Broken Steel).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Daddy´s Boy / Daddy´s Girl.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Big Book of Science.
Bobblehead – Science: Vault 106 (bližší popis v „Lokácie“).

Small Guns (Malé zbrane)
Ovplyvňuje presnosť streľby a poškodenie, ktoré spôsobujete malými zbraňami (Pištole, Brokovnice, Ostreľovačky, Útočné Pušky, Čínske útočné pušky, Lovecké Pušky, BB Gun, Dart Gun, Railway Rifle) a ich modifikáciami.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Agilita (Agility).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Security Uniform (Rivet City, Tenpenny Tower), Ranger Battle Armor, Dirty Chinese Jumpsuit, Eulogy Jones´ Suit, Merc Adventurer Outfit, Merc Charmer Outfit, Merc Cruiser Outfit, Merc Grunt Outfit, Merc Troublemaker Outfit, Merc Veteran Outfit, Regulator Duster, Vance´s Longcoat Outfit, Armored Vault Suit.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Concentrated Fire (60).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Gun Nut.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Guns and Bullets.
Bobblehead – Small Guns: National Guard Depot (bližší popis v úlohe „Bunker Národnej Gardy“).

Sneak (Plíženie)
Ovplyvňuje vašu schopnosť zostať nepozorovaný pri plížení. Plíženie sa vám hodí, ak chcete prejsť nepozorovane okolo nepriateľov a vyhnúť sa tak boju. Tiež môžete v plížení zaútočiť a ak zaútočíte, kým ste nepozorovaný, máte to ako plíživý útok a dostávate bonus k poškodeniu, ktoré spôsobíte.
Kradnúť môžete tiež len v móde plíženia a úroveň tejto schopnosti ovplyvňuje vaše šance na úspešnú krádež. Ak vás postava pri krádeži odhalí, nič nezískate a nemôžete ju skúsiť znova okradnúť, až po odchode z lokácie a za nejaký čas. Môžete kradnúť len veci, ktoré má v inventári, ale nie tie, ktoré používa, ktoré má na sebe. Ak chcete získať takúto vec, môžete sa pokúsiť v móde kradnutia vložiť postave do inventáru lepšiu, alebo porovnateľne kvalitnú vec a dúfať, že ju začne postava používať. Tým pádom predtým používanú vec vloží do inventáru a vy ju môžete ukradnúť. Môžete tiež ukradnúť muníciu, čím by postava nemala byť schopná používať danú zbraň (hoci je jedno, koľko nábojov má v inventári, pri boji majú postavy nekonečné množstvo munície, čo je trochu nelogické a je to škoda, že takto uberajú realistickejšiemu poňatiu.). Kradnutie od nie nepriateľských postáv (či už niečo beriete, alebo im niečo do inventára vkladáte) vždy spôsobí stratu karmy.
Pri plížení si môžete výrazne pomôcť vecou zvanou Stealth Boy, ktorej použitie vám zvýši schopnosť plíženia a vytvorí okolo vás zneviditeľňujúce pole, čo výrazne zvýši vaše šance. Stealth Boy je však spotrebný predmet a po použití oň prídete. Pri plížení máte štyri možné zobrazenia: Hidden – ste duch, nik vás nevidí.; Detected – hoci sa plýžite, priateľské postavy o vás vedia a tak nekradnite, lebo vás vždy prichytia.; Caution – nepriateľské postavy zachytili, že niečo v ich okolí nie je v poriadku a sú viac obozretné. Pokiaľ nespravíte nič nápadné, po chvíli sa vráti stav na Hidden.; Danger – nepriatelia vás odhalili. Aj ak vás momentálne nevidia a vy ste niekde ukrytý, len čo sa k vám dostanú na dohľad, tak vás zbadajú bez ohľadu na vaše plíženie.
Pri plížení môžete prekvapivo aj bežať, no pri behu je vaša schopnosť plíženia penalizovaná a skôr vás odhalia. Tomuto sa dá zabrániť perkom „Silent Running“, s ktorým môžete v plížení behať bez postihu.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Agilita (Agility).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Recon Armor, Poplar´s Hood, Shady Hat.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Silent Running (50), Mister Sandman (60), Ninja (80).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Thief.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Chinese Army: Special Ops Training Manual.
Bobblehead – Sneak: Yao Guai Tunnels (bližší popis v „Lokácie“).

Speech (Rečníctvo)
Pri rozhovoroch sa vám občas naskytnú možnosti odpovedí založené na výške nejakej vašej vlastnosti, schopnosti, alebo konkrétneho perku. Tieto odpovede majú vždy svoju váhu a presvedčia ostatných o vašom tvrdení. Bežne však môžete ľudí presviedčať pomocou vášho rečníctva, tie možnosti máte vždy, akurát od výšky vášho rečníctva závisí výška šance na úspešné presvedčenie osoby, s ktorou sa zhovárate.
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Charizma (Charisma).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Dirty Pre-War Businesswear, Naughty Nightwear, Button´s Wig, Lincoln´s Hat, Vault 101 (106, 108 a 112) Jumpsuit, Yew´s Bear Charm.
Perky vyžadujúce túto schopnosť:
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Scoundrel, Impartial Meditation (podmienené karmou).
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Lying, Congressional Style.
Bobblehead – Speech: Paradise Falls (bližší popis v „Lokácie“).

Unarmed (Boj bez zbraní)
Ovplyvňuje poškodenie, ktoré spôsobujete pri boji bez zbraní (a s pár zbraňami, ktoré spadajú do tejto kategórie, teda Brass Knuckless, Spiked Knuckless, Power Fist, Deathlcaw Gauntlet).
Vlastnosť ovplyvňujúca túto schopnosť: Odolnosť (Endurance).
Výbava ovplyvňujúca túto schopnosť: Vault 77 Jumpsuit, Hockey Mask.
Perky vyžadujúce túto schopnosť: Paralyzing Palm (70).
Perk zvyšujúci túto schopnosť: Iron Fist.
Kniha zvyšujúca túto schopnosť: Pugilism Illustrated.
Bobblehead – Unarmed: Rockopolis (bližší popis v úlohe „Dashwoodov služobník“)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára