utorok 8. septembra 2015

Hlavné úlohy vo Fallout New Vegas

1. To bol kopanec do hlavy (Ain't that a Kick in the Head)

Ste kuriér, či kuriérka Mohavského Expresu a vašou úlohou bolo doručiť žetón z kasína. No cestou vás prepadli, žetón vám vzali a vás postrelili a nechali zomrieť. Našiel vás robot Viktor a dokopy vás dal doktor Mitchell. Preberáte sa v jeho dome. Čaká vás tvorba postavy. Najprv mu povedzte, ako sa voláte. Potom vám káže skontrolovať prácu, ktorú na vás odviedol a tak si určite, či ste žena, alebo muž a navoľte si vhodný typ tváre a vlasov. Keď s tým skončíte, tak za ním zájdite k Vit-o-Matic. Po prvých krôčikoch aktivujte stroj a tam si navolíte vaše vlastnosti, ktoré máte štandardne všetky na úrovni päť a ďalších päť bodov môžete rozdeliť a navýšiť si tak vlastnosti, ktoré preferujete.
Potom za ním zájdite do susednej izby, kde sa posaďte na gauč. Čaká vás malý psychologický test. Len mu odpovedzte čo vás prvé napadne (z ponúkaných možností) pri slovách, ktoré vám povie; potom je anketa ohľadne pár výrokov (kde si vyberiete ako veľmi s výrokmi súhlasíte, či nesúhlasíte) a napokon odpoviete, čo si predstavujete pod obrázkami, ktoré vám ukáže. Na základe vašich odpovedí vám vyprofiluje čo by sa vám hodilo najviac zo schopností. Na záver sa vám objaví tabuľka, kde máte pridelené tri body k trom schopnostiam (každý zvyšuje danú schopnosť o 15 bodov) a tie si môžete prerozdeliť podľa ľubovôle (takže v podstate predošlé odpovede môžete len rýchlo odklikať, ak sa vám s nimi nechce zabávať). Na záver si ešte môžete vybrať jeden, či dva rysy, alebo aj žiadny.

Po rozhovore a tvorbe vašej postavy vás čaká doktor pri východe. Môžete si prezrieť jeho byt, prekvapivo tu veci nie sú „označené ako jeho“, takže si môžete vziať, čo chcete a nebude to považované za krádež. Zväčša tu má drobnosti ako závažie, fotoaparát, knihy, tužky, popolníky, cigarety, čistiace prostriedky, panvice, no na ošetrovni je pár lekárskych predmetov, sáčok s krvou, pár stimpackov, Med-X, Rad-X, protijed a pri posteli lekárska taška. Tiež je tu pár krabíc s nábojmi (v tej v ošetrovni je aj laserová pištoľ), na jednej je nôž. Na krabici v ošetrovni má pokazený samopal, ktorý môžete opraviť, ak máte schopnosť opravy aspoň na úrovni 25.
Oslovte doktora pri dverách a dá vám veci, ktoré ste mali pri sebe, keď vás našli (objednávka z Mohavského Expresu, 4 stimpaky, 6 spiniek, 18 viečok, zbraň s pár nábojmi) a daruje vám aj oblek z Vaultu 21 po svojej manželke, alebo svoj (v závislosti od vášho pohlavia) a PipBoy 3000, sám totiž pochádza z Vaultu, ale tieto veci už nepotrebuje. Trochu prehnané, ak tie veci opatroval celé roky a len tak ich dá úplnemu cudzincovi, ale čo už, darovanému PipBoyu na batérie nehľaďte. Ukončujete tým túto úlohu a získavate dve nové. Pred odchodom vám hra ešte ponúkne, či si chcete aktivovať Drsný mód. Vyjdite z domu do dedinky Goodsprings a svet Nového Vegas je vám k dispozícii.


2. Naspäť v sedle (Back in the sadle)

Táto misia je skôr tréningom pre ďalšie zoznámenie sa so svetom. Doktor vás poslal za Sunny Smilesovou, tak za ňou skočte do salónu a pohovorte si. Spýtajte sa jej na okolie a získate na mape polohy miest Primm a Sloan. Spýtajte sa jej, či nevie o nejakej práci, aby ste si zarobili. Nevie, no povie vám, že v budove starej školy je trezor, ktorý nik z mesta nevie otvoriť a navrhne, že by ste to mohli skúsiť. Dá vám dokonca aj dve spinky a časopis „Locksmith's Reader“. Tiež vám môže povedať niečo o situácii v okolí (tak ako aj Pomalý Pete pred salónom), aby ste boli viac v obraze, keďže len začínate hru. Napokon povedzte, že vás posiela doktor a povie, že vám pomôže.
Vyjdite za ňou za budovu salónu. Tam vám dá pušku Varmint Rifle a 50 nábojov. Máte zostreliť aspoň tri fľaše z prázdnych fliaš naukladaných na plote za salónom. Pri streľbe vám povie, že keď zamierite stlačením pravého tlačidla myši a ešte ak si k tomu aj kľaknete pomocou CTRL, tak budete mieriť lepšie, respektíve bude menšie kývanie zbrane. Keď ich zostrelíte, tak vám navrhne, či sa nepridáte k lovu na gekonov. Môžete ukončiť túto cvičebnú misiu teraz, alebo aj kedykoľvek neskôr, ak budete chcieť, no prečo to robiť, že?

Vydajte sa za ňou pod dedinu, ku skalám poniže Viktorovho domu. Tam vám poradí plížiť sa, aby ste ich prekvapili. Preplížte sa za skalu a tu si vyskúšajte prvý súboj na ostro. Postrieľajte gekonov buď priamo, alebo vo VATS systéme, ktorý nahradil skvelý ťahový systém prvých dvoch hier a úplne tak zabil časť duše celej hernej série. Po boji nezabudnite prezrieť telá gekonov, môžu mať u seba mäso, kožu, či vajcia, pokiaľ si ich nezabudli v nore.

Po ich zabití sa vráťte za Sunny, ktorá vás odmení ďalšími nábojmi a povie, že sú tu ešte dve ďalšie studne, ktoré treba zbaviť hávede, takže ak súhlasíte a nechcete ukončiť misiu, tak s ňou pokračujte ďalej.
Len s ňou zabehnite k dvom ďalším studniam. Pri prvej sú traja gekoni a hneď po ich zabití sa Sunny vydá k tretej a nebude sa zdržiavať. Pri tretej studni sú tiež traja gekoni a obyvateľka dediny Goodspring, ktorú napadli. Ak nezasiahnete, alebo ste príliš pomalý, tak ju môžu zabiť. Okrem šiat a drobností nič podstatného u seba nemá. Viac sa vám oplatí ju zachrániť. Žena bez mena vám poďakuje za záchranu, dá vám tri fľaše čistej vody a zároveň ste týmto činom získali v Goodspringu pozitívnu reputáciu.
Oslovte Sunny, ktorá vám dá za pomoc s gekonmi 50 viečok (aj ak bezmenná žena zomrela, akurát poznamená, že je to smutné) a spýta sa, či by ste sa nechceli naučiť ešte niečo užitočné o živote v divočine. Súhlaste a získate úlohu „Pri ohnisku na skúšku“. Tiež sa vám sprístupnila oblasť Goodspringský prameň, takže sa už môžete presúvať rýchlym cestovaním pomocou mapy.


3. Išli tadetok (They went that-a-way)

Treba zistiť, čo sa vám stalo a tak treba preveriť v Mohavskom exprese zásielku, ktorú ste prevážali. Najprv sa v Goodspringu spýtajte robota Viktora na všetko, čo si pamätá, pretože práve on vás našiel a zachránil (a je to voliteľná časť úlohy).

Vydajte sa do mesta Primm, ktoré je južne od Goodspringu. Tam prejdite mostom od oblasti stráženej NKR do mesta (na moste pozor na tri míny), kde si dávajte pozor na väzňov na úteku, ktorí vás napadnú, len čo vás zbadajú. Vojdite do kasína Vikki a Vance a privíta vás tam Johnson Nash. Je to obchodník a tiež vedie Mohavský expres. Povedzte, že aj vy ste Kuriér a ukážte mu papiere od vašej dodávky. Spomenie si na tú prácu. Kovbojský robot najal šesť kuriérov na rozvoz šiestich bezvýznamných vecí a zdá sa, že len váš žetón nebol doručený. Tiež zistíte, že pôvodný kuriér, ktorý ho mal doručiť, to odmietol, keď zistil, že ďalší v poradí na doručenie ste vy, takže ste to dostali vy, Kuriér šesť. No nevie, kto to bol. Povedzte, že vás prepadli a zabránili vám v doručení. Povie, že vraj mestom prešli nejakí muži hodiaci sa na váš opis, no on o nich nevie. Niečo by mohol vedieť zástupca šerifa Beagle. Toho však zajali väzni a držia ho v hoteli Bison Steve. Máte ho zachrániť v rámci úlohy „My Kind of Town“.

V rámci tejto úlohy vojdite do hotela Bison Steve, kde na prízemí držia v kuchyni zviazaného zástupcu Beaglea. Informácie, ktoré od neho potrebujete, môžete získať pár spôsobmi. Môžete okradnúť Beaglea, alebo ho zabiť sami (zlá karma) a získať jeho nahrávku, v ktorej popisuje, čo videl. Môžete ho osloviť a presvedčiť (rečníctvo 40), aby vám hneď povedal, čo vie, alebo ho proste rozviažte, pustite a vonku sa ho spýtajte, čo vie. Keď ho oslobodíte, povie, že odchádza, vraj by vám aj tak len zavadzal. Môžete ho presvedčiť, aby vám v hoteli pomohol (rečníctvo 25), ale nie je to nevyhnutné. Úloha s Beaglom pokračuje ďalej. Pre vás je v rámci tejto úlohy hlavné to, že ste zistili, že Cháni podľa Beaglea šli do Niptonu a potom do Novacu.

Môžete zájsť do Niptonu, no tam nič nezistíte. Mesto je zničené a obyvateľstvo povraždené, no môžete tam získať dve vedľajšie úlohy.

Zájdite teda do Novacu. Od ľudí zistíte, že Manny Vargas by o tom mohol vedieť niečo viac. Spýtajte sa ho na to a je ochotný vás nasmerovať ďalej, ak mu na oplátku pomôžete. Ak pre neho splníte úlohu „Poď si so mnou zalietať“, tak vám povie, čo vie a to, že Benny s Chánmi išli do Boulder City. Ak nechcete plniť jeho úlohu, tak si túto informáciu môžete vytiahnuť z jeho počítača v jeho izbe v hoteli (bez straty karmy). Prípadne mu môžete ukradnúť správu, ktorú má u seba, no načo kradnúť, keď z počítača to získate jednoducho a bezpečne.

Pokračujte teda do Boulder City. Tam začnite u majora Monroea úlohu „Boulder City Showdown“, v rámci ktorej pôjdete do ruín centra mesta, kde majú spor Cháni a NKR. V budove je vodca Chánov, Jessup. Vám sa stačí s ním pre túto úlohu porozprávať. Oslovte ho a povie vám, že Benny, šéf kasína Tops vo Vegas, si ich najal, aby vás dorazili, no podrazil aj ich, nevyplatil im zvyšok odmeny a odišiel. Týmto zistením je úloha splnená. Ak vyriešite ich spor s NKR, tak od neho dostanete ešte aj Bennyho gravírovaný zapaľovač. Tým je táto úloha splnená a automaticky získavate ďalšiu.
Ak sa najprv vrhnete na riešenie ich sporu a vyriešite ho zabitím Jessupa, tak ho len prehľadajte a vezmite si Bennyho zapaľovač a správu „Chairmen Job Offer“. Tá usvedčuje Bennyho a tiež tým splníte túto úlohu.


4. Ring-a-ding-ding

Z predošlých potuliek viete, že Benny z kasína v Novom Vegas je ten, čo vás chcel zabiť a okradol vás. Treba sa k nemu dostať. Zájdite do Nového Vegas. Musíte najprv do Freeside a tadiaľ prejsť do časti Strip.
Pred vstupom do časti Strip vás zastaví Starý Ben a varuje vás, aby ste sa nepokúšali vojsť bez povolenia od strážneho robota. Po rozhovore s Benom aj uvidíte, ako sa nejaký chlapík pokúša vbehnúť dnu a oni ho zastrelia. Vstúpiť môžete, ak máte dostatok peňazí, aby ste boli zaujímavý pre kasína (2000 viečok), môžete robota dostať technicky (Veda 80), alebo vás pustí, ak máte priepustku (ktorú si môžete vziať ako jednu z možných odmien za úlohu „G.I.Blues“, alebo ju kúpiť u Micka a Raplha vo Freeside, no musíte Ralpha presvedčiť, aby povedal, čo predáva bokom /Rečníctvo 50/ a predá ho za 500 viečok /za 350 ak máte Obchod 50/). Ak máte dobrú reputáciu u NKR, tak môžete použiť ich vlak a previezť sa z tábora McCarran priamo do Vegas a vyhnúť sa tak hlavnému vchodu.
Keď vojdete do časti Strip, tak vás osloví robot Viktor, ktorého si pamätáte z Goodspringu a prípadne aj z Novacu, či ďalších miest. Požiada vás, aby ste šli za pánom Housem. Môžete za ním skočiť a prijať jeho úlohu „The House always Wins I“, v rámci ktorej chce, aby ste mu priniesli platinový čip. Nemusíte ju potom plniť, ale povie vám niečo o Bennym. Povie vám, že Benny je stále s ochrankou a sám je len vo svojom apartmáne. Odporučí vám pohovoriť si so Swankom.
Zájdite do kasína Tops. Pri vchode vám zabavia zbrane (čo je otrava, pretože aj keď ich pri ceste späť získate naspäť, tak sa vám vymaže nastavenie rýchlych volieb pre zbrane), no môžete si nechať nejaké skryté (nože, pištole s tlmičom, výbušniny).
Za pultom je Swank, Bennyho pravá ruka.

Možnosť 1
Swanka môžete presvedčiť, že Benny má vlastné plány s Vegas, čim ohrozuje ostatných a porušuje zabehnutý systém. Môžete ho presvedčiť slovne (Rečníctvo 15, 30 a 45), alebo ho presvedčiť dôkazmi, ak ste ich zozbierali (Bennyho zapaľovač, ktorý ste získali v Boulder City/ ohorky Bennyho osobitých cigariet, ktorú sú pri „vašom“ otvorenom hrobe na cintoríne v Goodspringu/ záznam o Bennyho dohode, ktorý môžete ukradnúť Mannymu Vargasovi v Novacu). Ak ho presvedčíte, dá vám kľúč od Bennyho apartmánu, aby ste to tam preskúmali. Vyvezte sa posledným výťahom hore, prejdite dvojitými dverami do Benynho apartmánu, prejdite cez spálňu do zadnej izby a tam nájdete Yes Mana.
Ten vám povie všetko, čo vie o Bennyho plánoch, aj o Čipe, pretože je naprogramovaný byť nápomocný „komukoľvek“. Keď všetko zistíte, môžete ísť za Swankom a povedať mu o vašom objave. Spýta sa, čo chcete spraviť.
Ak poviete, že chcete Bennyho zabiť, povolí vám to a dá pokyn strážam nezasahovať. Pošle Bennyho do jeho apartmánu, tak tam máte ísť za ním, aby ste ho dorazili. Vrátil vám zbrane už predtým, keď vás poslal preskúmať Bennyho apartmán, takže ste vyzbrojený.

Môžete povedať, že si s ním chcete pohovoriť a choďte za ním (respektíve rovno môžete ísť za Bennym bez zastávky u Swanka). Povedzte Bennymu, že ste hovorili s Yes Manom a navrhne vám súkromný rozhovor v prezidentskom apartmáne. Môžete ho presvedčiť, aby šiel bez stráží a hneď(Rečníctvo 60) a aby sa vám nejako revanšoval (Obchod 35) a dostanete 500 viečok a 250 žetónov kasína Tops.
Choďte za Bennym do jeho Prezidentského apartmánu, od ktorého vám dal Benny kľúč. Tam zistíte, že je to pasca a Benny sa vám ozve cez interkom a oznámi vám, že vás už opäť podrazil. Môžete ho presvedčiť, aby vás nechal žiť (Rečníctvo 35 a 50) a nechá to tak. Ak ho nepresvedčíte, tak dnu vojdú štyria jeho ochrankári a musíte ich zabiť. Benny utiekol, no táto úloha je týmto splnená. (Do prezidentského apartmánu, kde na vás chystá pascu, vás pošle aj ak ho oslovíte priamo, bez predošlej interakcie so Swankom.)

Možnosť 2
Postupujte ako pri prvej možnosti a keď po rozhovore s Yes Manom oslovíte Bennyho, tak ho presvedčte, aby šiel s vami hneď a bez stráží (Rečníctvo 60). Vojde rovno do prezidentského apartmánu, tak vojdite za ním. Tam sa s vami podelí o väčšiu časť svojho plánu a ponúkne vám partnerstvo. Ak súhlasíte, dá vám zálohu 250 viečok, povie, že si môžete nechať prezidentský apartmán a odíde. Len čo odíde, vojdú dnu štyria jeho ochrankári a napadnú vás. Zabite ich. Opäť vás podrazil a ušiel. Táto úloha je týmto splnená.

Možnosť 3
Rovno preskočte prvé dve možnosti a pohovorte si s Bennym. Ak ste žena, použite na neho perk „Čierna Vdova“ a zveďte ho. Je dosť vykoľajený z toho, že jeho vlastná obeť, ktorú takmer zabil, po ňom vyštartovala, no skočí na to. Dá vám kľúč od svojej izby. Zájdite dozadu, vyvezte sa hore výťahom a prejdite dvojkrídlymi dverami. Benny príde za vami. Než dorazí, môžete si pohovoriť s Yes Manom, ktorý vám odhalí Bennyho plány. Keď príde Benny, môžete ho zabiť.
Môžete si s ním tiež pohovoriť a potom sa s ním vyspať. Keď Benny po sexe zaspí, máte možnosť zabiť ho v spánku. Ak ho zabijete, môžete si vziať jeho veci vrátane čipu a úloha je splnená.
Ak ho nezabijete a zaspíte aj vy, tak keď sa prebudíte, Benny je preč. No nechal vám v inventári list na rozlúčku. Púšťa sa do akcie a teší sa na vás, až sa za vami vráti, keď bude po všetkom. Proste ste ho nechali utiecť. Pohovorte si s Yes Manom v izbe za jeho spálňou a úloha je splnená.

Možnosť 4
Postupujte podľa možnosti 1 a presvedčte Swanka o Bennyho podrazoch. Vráti vám vaše zbrane. Potom mu povedzte, že sa treba o Bennyho postarať. Dá vám kľúč od Bennyho izby a pošle tam aj Bennyho. Choďte hore výťahom a na poschodí do dvojkrídlych dvier a vnútri je Benny. Môžete ho zabiť.
Postupujte podľa možnosti 2, neuzavrite s ním dohodu a zabite ho keď sta sami v prezidentskom apartmáne.
Prípadne postupujte podľa tretej možnosti a môžete ho zabiť rovno, predtým, než sa s ním vyspíte, alebo ako je uvádzané v tej možnosti, rovno po sexe.
Poslednou, ale nie najrozumnejšou možnosťou je prepašovať dnu nejaké zbrane a zahájiť frontálny útok na všetkých Chairmanov v kasíne.

Poznámka 1: Ak Benny utiekol, vyjdite von z kasína a tam vás osloví Vulpes Inculta. Povie vám, že mocný Cézar sa chce s vami stretnúť a dá vám jeho znamenie, po ktorom k vám budú všetci z Légie neutrálni (čo vám dá bez ohľadu na váš vzťah k légii pre prípad, že by ste boli nepriateľmi).
Zájdite do Cottonwood Cove a tam je pri móle plť, ktorú riadi Cursor Lucullus. Oslovte ho a nechajte sa odviezť do Pevnosti. Zájdite teda do Pevnosti (je to v rámci úlohy „Render Unto Caesar“) a zájdite do Cézarovho stanu. Súhlaste tam, že mu pomôžete a požiada vás, aby ste šli do bunkra, ktorý je pod jeho pevnosťou (lebo patrí pánovi Houseovi) a zničili, čo tam nájdete. Aby ste sa tam dostali, dá vám platinový čip, ktorý vzali Bennymu. Tým je čip konečne vo vašich rukách.
V Cézarovom stane je aj Benny, ktorého chytili, keď sa od vás snažil utiecť (alebo ak len odišiel, ak ste s ním spali). Máte ešte osloviť Bennyho a rozhodnúť, ako zomrie. Hoci vie, že zomrie, povie vám, aby ste neničili veci v bunkri, ale spravili, čo od vás House chce a potom vyhľadali Yes Mana a využili situáciu pre nezávislé Vegas. Rozhodnite, čo s ním. Máte možnosť mu aj pomôcť. Ak mu dáte stealth boy a spinku, tak tvrdí, že by sa mal odtiaľto dostať, ale ak ho len proste rozviažete, tak sa na vás vrhnú. Je to tak, ak ho rozviažete, napadnú vás, no v mojej verzii nefungovala ani predošlá možnosť. Keď som mu dal veci, tak sa sám rozviazal a použil Stealth Boy, no legionári napadli jeho aj mňa. Takže zachrániť ho šlo jedine, ak ste zabili všetkých v stane, vrátane Cézara. Inak ho môžete nechať ukrižovať (zlá karma), alebo bojovať s vami v aréne.
Poznámka 2: Vulpes Inculta vás osloví po vyjdení z kasína Tops, aj ak vám Benny neušiel a máte možnosť ísť za Cézarom.
Poznámka 3: Benny má unikátny oblek a pištoľ Maria (unikátna 9mm pištoľ). Môžete ich získať, keď Bennyho zabijete v Tops, alebo ak s ním bojujete v aréne u Cézara.


5. Rozhodnutie

Po úlohe „Ring-a-ding-ding“ máte prístup ku všetkým hlavným hráčom. Už sa len rozhodnúť, pre koho chcete plniť záverečné úlohy.
Po vstupe do časti Strip vás oslovil Viktor a zaviedol vás za pánom Housem. Robert Edwin House bol pôvodný majiteľ kasín a tiež riaditeľ spoločnosti RobCo. Po vojne opätovne začal budovať Nové Vegas. Keď sa objavila NKR, tak pochopil, že potrebuje viac sily, než sú jeho Securitroni a vybral z nájazdníckych kmeňov v Mohavskej púšti tri, z ktorých spravil hlavy troch kasín (Chairmens, Omerta, White Glove Society). Teraz chce posilniť svoju moc, získať úplnú kontrolu nad Vegas, zbaviť sa Légie a vytlačiť z oblasti Vegas NKR. Pokračujte pre neho plnením úlohy „The House Always Wins I“, aby ste zaistili jeho egocentrickú vládu.
Od Housea získate aj apartmán, kam môžete posielať svojich spoločníkov, ktorých nechcete práve vláčiť so sebou, takže v podstate zostanú s vami, nepošlete ich preč, len nebudú pri vás fyzicky a môžete najať ďalších. Apartmán vám zostane k dispozícii, aj ak sa rozhodnete nepracovať pre neho.

Keď ste vyšli po rozhovore s pánom Housem z jeho kasína Lucky 38, tak vás osloví vojak NKR a odovzdá vám pozvánku od veľvyslanca NKR vo Vegas, ktorým je Dennis Crocker. NKR sa stále snaží o stabilitu vo forme republiky a chce pričleniť k svojmu teritóriu aj mohavské územie. No na to nemajú dosť síl, keďže ich neustále ohrozuje Légia a nemajú ani podporu Vegas a okolia kvôli neochote menších frakcií spolupracovať s nimi. Môžete zájsť za ním do veľvyslanectva NKR tu vo Vegas a prijať od neho úlohu „Things That Go Boom“ a postupne upevňovať pozíciu NKR v celom regióne plnením úloh pre neho a plukovníčku Mooreovú.

Pri úlohe s Bennym ste v izbe za jeho spálňou našli Securitrona, ktorého prerobil, aby špehoval pána Housea a aby mu pomohol rozbehnúť jeho plány. Yes Man je naprogramovaný, aby pomáhal každému, kto je s ním v kontakte, takže vám stačí od neho zistiť, aké mal Benny plány („Wild Card: Ace in the Hole“) a potom sa rozhodnúť, že vy uskutočníte Bennyho plány vo svoj prospech a s Yes Manovou pomocou (pokračujete úlohou „Wild Card: Change in Management“). Takže tu v podstate nepracujete pre Yes Mana, ale sám pre seba, aby ste zaistili nezávislosť Nového Vegas od ostatných mocenských frakcií.

Keď vyjdete z kasína Tops potom, ako ste boli s Bennym (či už ste ho zabili, alebo či ušiel), tak vás osloví Vulpes Inculata, vyslanec Cézara. Odovzdá vám odkaz, že vás chce vidieť samotný Cézar. Zájdite do Cottonwood Cove a odvezte sa do Pevnosti Légie. Tam vám Cézar povie, že chce, aby ste pre neho pracovali. Prosté, chce zničiť všetky frakcie, ktoré mu odporujú a nie sú ochotné sa mu podvoliť, chce poraziť a vyhnať z Mohavskej oblasti NKR a samozrejme chce ovládnuť Nové Vegas a okolie pre svoju Légiu, aby ho mohol viesť svojím krutým, vražedným spôsobom. Takže ak ste zvrátený tvor bez kúska morálky, môžete začať plniť úlohu „Render Unto Caesar“.


6a. Nová Kalifornská Republika


6a.1. Veci, čo robia Bum (Things That Go Boom)

Zájdite v Stripe do poslednej oblasti a oproti dielni Michaela Angela je veľvyslanectvo NKR. Vnútri je Dennis Crocker, veľvyslanec, ktorý po vás poslal. Povie vám, že situácia je dosť zložitá, zvlášť keď vzťahy s pánom Housem nie sú ideálne a stále je tu hrozba Légie. NKR vie o skupine, ktorá si hovorí Boomeri. Majú veľkú zásobu zbraní a munície a republika by ocenila, keby vyjadrili svoju podporu NKR.
Zájdite k Boomerom. Ak ste tam ešte neboli, tak si musíte dávať pozor na bombardovanie (viď Lokácie: Nellis Air Force Base). Keď sa dostanete na ich leteckú základňu, pohovorte si s Pearl, ich vodkyňou. Tá je rada, že sa k nim dostal cudzinec, lebo si je vedomá toho, že sa musia otvoriť svetu, ak chcú prežiť. Rovno od nej získate úlohu „Volaire!“. V rámci tejto úlohy si musíte najprv získať dôveru Boomerov plnením rozličných vedľajších úloh pre nich a potom dokončiť samotnú úlohu, ktorá spočíva v získaniu potopeného Bombardéra. Detaily pri popise tejto úlohy.
Keď splníte úlohu „Volaire!“, tak potom len oslovte Pearl a spýtajte sa, či by boli ochotní pomôcť v prípade boja o priehradu. Samozrejme po všetkom, čo ste pre nich spravili, súhlasí. Len sa vráťte za Crockerom a povedzte mu dobrú správu. Ak ste mali zlú reputáciu u NKR, tak vám splnenie tejto úlohy pomôže opäť na neutrálne vzťahy.


6a.2. Kráľov Gambit (King's Gambit)

Vo Vegas sú ľudia z NKR nanajvýš tolerovaní a Crocker musí dozerať na blaho jeho ľudí. Vzťahy sa zhoršili hlavne vo Freeside, kde dochádza k útokom na ľudí z republiky. Vraj za tým stojí najmä Pacer. Navrhne vám dve možnosti riešenia. Prvou je zabiť Pacera, ale máte to spraviť tak, aby podozrenie nepadlo na NKR. Druhou možnosťou je skúsiť diplomaciu a presvedčiť Kinga, aby urovnal vzťahy s republikou a Pacer bude musieť svojho šéfa poslúchnuť.

Možnosť 1
Vo Freeside je pri obchode Micka a Ralpha ghul Rotface. Povie vám niekoľko zaujímavostí o meste (za každú jednu chce jedno viečko). Plaťte mu, kým sa nedozviete, že Pacer má spor s Van Graffovcami a že je závislý na Jete. Choďte do klubu Kingov, na tretie poschodie. Tam hneď vedľa schodov má izbu Pacer. Na stolíku pri posteli má cigarety a pod posteľou má skrýšu, kde si schováva drogy. Otvorte ju a skúste vziať drogy, no dostanete poznámku, že by bolo dobré krádež drog na niekoho hodiť.
Choďte do obchodu Micka a Ralpha (môžete tam ísť aj rovno po rozhovore s Rotfaceom a až potom ísť prvýkrát do jeho izby). Oslovte Ralpha a požiadajte ho, aby vám spravil falošný list, na ktorom bude písmo Jean-Baptistu z rodiny Van Graffovcov. Vráťte sa do Pacerovej izby, aktivujte jeho skrýšu na drogy a zvoľte možnosť vziať Jet a vložiť tam falošný list. Počkajte si, kým Pacer nepôjde večer do svojej izby. Keď zistí, čo sa stalo, pobeží rovno k Van Graffovcom. Napadne ich a oni ho zabijú. Zvyčajne ho zabije ešte strážca pred dverami.
Ak ste zabili Van Graffovcov (alebo ak aj nie a chcete to spraviť takto), tak si po nastražení listu počkajte v Pacerovej izbe, kým to príde skontrolovať. Buďte v plíživom móde a keď vojde, zavrite dvere. Keď si pozrie skrýšu a rozbehne sa s vytasenou zbraňou, tak ho zabite energetickou zbraňou (laser, alebo plazma). Nedá sa to spraviť úplne potichu a Kingovia budú voči vám nepriateľskí, no počkajte si stále v plíživom móde tu v zavretej izbe, kým sa neupokoja. Keď sú na radare zase zelení a nie nepriateľsky červení, môžete odísť a ísť sa ohlásiť Corckerovi a nestratíte ani reputáciu vo Freeside. Týmto činom to vyzerá tak, že ho zabili Van Graffovci, ktorí obchodujú s energetickými zbraňami.

Vráťte sa za Crockerom a povedzte mu, že Pacer je mŕtvy a vinu za to nesú Van Graffovci. Za odmenu dostanete dobrú reputáciu u NKR a 600 viečok. Môžete si vypýtať ďalších 200 viečok (Obchod 60).

Možnosť 2
Postupujte podľa možnosti č.1 a zistite si, že Pacer sa nemá rád s Van Graffovcami. Začnite plniť úlohu „Birds of Feather“. V rámci prvej časti tejto úlohy pracujete pre Van Graffovcov ako vyhadzovač. Odbavte prvých štyroch návštevníkov, ako je uvedené pri popise tejto úlohy. Ako piaty príde Pacer a chce u vás nechať odkaz pre Graffovcov. Povedzte mu, nech vypadne, inak uvidí a keď povie, nech si dávate pozor, inak vás uzemní, tak mu povedzte, nech len skúsi. To ho vyprovokuje a napadne vás. Zabite ho. Úlohu „Birds of Feather“ si tým nezrušíte, len pri výplate za túto časť úlohy dostanete o 100 viečok menej. Pacera ste zabili ako zamestnanec Van Graffovcov, takže ste nezískali zlú reputáciu vo Freeside, nepoštvali ste si Kingov a tak ste nenamočili do jeho vraždy NKR.
Vráťte sa za Crockerom a odmena je ako pri možnosti č.2.

Možnosť 3
Zabite Pacera potichu a nenápadne, aby nepadlo podozrenie priamo na vás. Vráťte sa za Crockerom. Povie vám, že násilie sa stupňuje, pretože nik nevie, kto je za Pacerovu smrť zodpovedný, ale mnohí vinia NKR.
Ak budete drzí, nedostanete ani odmenu. Ak sa ospravedlníte s tým, že vás to mrzí, dostanete za námahu aspoň 300 viečok. No dostanete tiež zlú reputáciu u NKR a úloha sa berie ako nesplnená, ale v podstate ste ju takto nenáročne ukončili.

Možnosť 4
Postupujte ako pri možnosti č.1 a zistite si, že Pacer má problémy so srdcom a je závislý na Jete. Zožeňte si drogu Psycho a choďte do budovy Kingov. Na treťom poschodí má hneď pri schodoch izbu Pacer. Pod posteľou má úkryt s drogou Jet. Primiešajte mu do nej Psycho (Medicína 60). Keď si večer pôjde šľahnúť, tak ho to zabije.

Vráťte sa za Crockerom a povedzte mu, že ste Pacera zabili pomocou drogy. Za odmenu dostanete dobrú reputáciu u NKR a 600 viečok. Môžete si vypýtať ďalších 200 viečok (Obchod 60).

Možnosť 5
Ak ste splnili pre Kinga úlohu „G.I.Blues“, tak vám dlhuje jednu láskavosť. Ak ste si ju nevybrali, tak ho môžete požiadať, aby dozrel na svojich ľudí a zarazil násilnosti medzi Kingmi a NKR. Súhlasí a už vám nič nedlhuje. Zvážte to, členstvo u Kingov mi príde najzaujímavejšou možnosťou z jeho láskavostí.
Vráťte sa za Crockerom a povedzte mu, že ste Kráľa presvedčili, aby zarazil násilie vo Freeside. Za odmenu dostanete dobrú reputáciu u NKR a 600 viečok. Môžete si vypýtať ďalších 200 viečok (Obchod 60).

Možnosť 6
Choďte za Kráľom a požiadajte ho, aby zastavil násilnosti vo Freeside. Odmieta, nemá dôvod aby zasahoval v tak veľkej veci. Vráťte sa za veľvyslancom Crockerom a povedzte mu, že sa s Kráľom nedá dohodnúť. Povie vám, že v prípade patovej situácie sa máte hlásiť u plukovníčky Mooreovej na priehrade. No podotkne, že má obavy, pretože Mooreová zvykne riešiť veci rýchlo a násilne. Spýtajte sa na ďalšiu možnosť a povie, že hoci to nie sú oficiálne rozkazy, odporučil by ísť za plukovníkom Hsu do pevnosti McCarran.
Ak chcete postupovať podľa rozkazu, tak choďte na priehradu a za plukovníčkou Mooreovou. Tá vám rovno povie, že tam posiela jednotku a máte dať Kráľovi ultimátum, buď sa podriadi, alebo bude zle. Vráťte sa teda do centrály Kingov a oslovte Kráľa. Čokoľvek poviete, odmieta so sebou nechať zametať. Vojaci NKR, ktorí sú tu ako vaša podpora, sa riadia rozkazmi Mooreovej a len čo ste teda neuspeli vy, preberajú iniciatívu a zahajujú útok. Nemusíte sa do toho pliesť, stačí sledovať, vojaci si s nimi poradia a zabijú Kráľa, Pacera aj všetkých Kingov v budove, ešte aj ich štetky. Keď budú všetci mŕtvi (prežije len Sergio), tak je to vybavené a máte sa hlásiť u Crockera.
Oznámte mu, čo sa stalo. Je naštvaný, že došlo k masakru a len to vyvolalo ďalšie násilie. Ak budete drzí, nedostanete ani odmenu. Ak sa ospravedlníte s tým, že vás to mrzí, dostanete za námahu aspoň 300 viečok. No dostanete tiež zlú reputáciu u NKR.

Možnosť 7
Choďte za Kráľom a požiadajte ho, aby zastavil násilnosti vo Freeside. Odmieta, nemá dôvod aby zasahoval v tak veľkej veci. Vráťte sa za veľvyslancom Crockerom a povedzte mu, že sa s Kráľom nedá dohodnúť. Povie vám, že v prípade patovej situácie sa máte hlásiť u plukovníčky Mooreovej na priehrade. No podotkne, že má obavy, pretože Mooreová zvykne riešiť veci rýchlo a násilne. Spýtajte sa na ďalšiu možnosť a povie, že hoci to nie sú oficiálne rozkazy, odporučil by ísť za plukovníkom Hsu do pevnosti McCarran.
Ak veríte v mierové riešenie, tak choďte za plukovníkom Hsu. Ten vám pošle ku Kingom podpornú jednotku a splnomocní vás navrhnúť Kráľovi dohodu, jedlo a energiu za mierové vzťahy s NKR. Vráťte sa do centrály Kingov. Kráľ vás hneď osloví, naštvaný, že sú v jeho budove vojaci. Ak budete drzí, tak si nenechá po sebe skákať a napadne vojakov. V tom prípade to končí rovnako ako možnosť č.6.
Slušne navrhnite Kráľovi dohodu, ktorú ponúka Hsu a Kráľ súhlasí. Spojenie s NKR sa nepáči Pacerovi a keď sa mu nepodarí Kráľa presvedčiť, aby to nerobil, tak on a pár jeho verných sa pokúsia o rebéliu. Rýchlo ich dostanú vojaci a aj Kráľovi muži.
Dohoda je platná, tak sa vráťte za veľvyslancom Crockerom a oznámte mu, že sa vám podarilo mierové riešenie sporu. Tým ukončíte úlohu a získate dobrú reputáciu u NKR.

Poznámka 1: Ak zabijete Pacera a nesplnili ste ešte úlohu G.I.Blues, tak ju máte automaticky ako nesplnenú.
Poznámka 2: Ak to ukončíte zabitím Kráľa, tak si nezabudnite vziať jeho unikátny oblek „Viva Las Vegas“.


6a.3. Pre Republiku, časť 2 (For the Republic, Part 2)

Po splnení prvých dvoch úloh pre veľvyslanca Crockera vo Vegas choďte do Hooverovej priehrady, kde nájdite plukovníčku Cassandru Mooreovú. Za ňou vás poslal po vašich výkonoch Crocker, tá má pre vás ďalšie inštrukcie, ako pomôcť Republike. Otvorene vám povie, že sa podľa nej schyľuje k vojne a chce, aby nezostali žiadne prekvapivé elementy, ktoré by mohli jej priebeh narušiť. Keďže má nedostatok mužov, je ochotná využiť vaše služby.

Časť prvá: Veľkí Cháni
Vie, že NKR mala spory v Chánmi a preto verí, že v prípade konfliktu by sa iste pridali na stranu Légie. Máte preveriť, či je to tak a zabrániť, aby k ich spojeniu s Légiou došlo.
Máte dve základné možnosti. Prvou je splniť úlohu „Oh My Papa“. V rámci tejto úlohy buď presvedčte Chánov, aby zrušili spojenectvo s Légiou, alebo nahraďte vodcu Chánov a dokonca vyjednajte spojenectvo Chánov a NKR.
Druhou možnosťou je proste Chánov pozabíjať. Musíte zabiť všetkých v budove (vrátane Papa Chána, Karla, Regisa) a potom nejakých 10 ďalších Chánov, ktorí sú roztrúsení po tábore, kým vám hra nenapíše, že ste ich skupinu zničili.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, keď nebudú Cháni hrozbou, či v spojení s Légiou, vráťte sa to oznámiť Mooreovej. Získate dobrú reputáciu u NKR.

Časť druhá: Omertas
NKR si myslí, že Omertas, klan z kasína Gamorrah plánuje niečo nekalé a máte to preveriť. Splňte preto úlohu „How little we know“.
Túto úlohu ste mohli robiť aj sami, ak ste spravili úlohu „Bye Bye Love“, tak vám po jej splnení štetka Joana povedala, že sa v kasíne niečo deje a mohli ste túto úlohu splniť aj pred začatím finálnych úloh. Ak idete túto úlohu plniť teraz, tak musíte najprv skočiť vo Vegas na veľvyslanectvo NKR a tam si pohovoriť so sekretárkou, ktorou je Liza O'Malley. Tá vás odporučí do kasína, kde si pohovorte s recepčnou. Potom už len pohľadajte Cachina a pokračujte, ako je v popise úlohy „How little we know“.
Ak chcete úlohu preskočiť, stačí vám zabiť Cachina a vrátiť sa k plukovníčke a klamať jej, že sa chystali proti Republike, ale že ste tomu zabránili (Rečníctvo 70).
Ak ste úlohu splnili už predtým, môžete Mooreovej rovno povedať, že Omertas plánovali útok na Vegas a že ste im to zatrhli a rovno prejdete k ďalšej časti tejto úlohy.

Za splnenie úlohy získate dobrú reputáciu u NKR.

Časť tretia: Pán House
Mooreová vám povie, že majú hlásenia o aktivite pána Housea. Síce nič konkrétne, ale veria, že chce využiť blížiacu sa situáciu konfliktu vo svoj prospech, nech už plánuje čokoľvek. Preto sú rozkazy také, aby bol pán House odstránený ako hrozba.
Choďte teda do kasína Lucky 38, vyvezte sa do Penthausu, kde je Pán House. Použite terminál na stene naľavo od veľkého monitora s tvárou Housea. Otvorte ho buď pomocou Platinového žetónu, ktorý ste pre neho predtým zháňali, alebo pomocou svojich schopností (Veda 75), alebo pomocou kľúčovej VIP karty Lucky 38 (jedna je v tábore Golf, v miestnosti za recepciou a druhá v H&H Tools Factory).
Terminálom otvoríte tajné dvere v stene. To spôsobí nepriateľskosť všetkých Securitronov v budove, všetci na vás budú útočiť. Nemusíte však bojovať, za tajnými dverami je neďaleko vás výťah a pri ňom druhý terminál. Stačí tam dobehnúť, terminálom odblokovať výťah a výťahom sa zviezť do kontrolnej miestnosti. Tam na mostíku použite terminál, v ktorom navoľte otvorenie komory pána Housea.
Objaví sa staré, prístrojmi zachovávané, skutočné telo Edwina Housea. Môžete si s ním pohovoriť. Potom ho môžete zabiť zbraňou, nastaviť na termináli vyčistenie čo ho zabije, alebo len odpojiť jeho mozgovú aktivitu. Všetky tri možnosti splnia túto časť úlohy a eliminujú pána Housea (a každá z nich vám prinesie zlú karmu). Keď sa vrátite späť do Penthausu, tak už Securitroni nie sú nepriateľskí, takže môžete v kľude prejsť.
Oznámte Mooreovej splnenie úlohy za dobrú reputáciu u NKR.

Časť štvrtá: Bratstvo Oceli
Mooreová ocení vaše doterajšie úspechy a povie, že na ich základe sa dokonca schyľuje k tomu, aby prišiel prezident NKR povzbudiť vojakov republiky. No ešte predtým sa máte postarať o jednu hrozbu. Pred časom vyhnali zo solárnej elektrárne Bratstvo Oceli, no zdá sa, že sú stále aktívni a vy ich máte vyradiť. Poradí vám aj, že najlepšie odpálením ich generátora, keďže tak lipnú na technike, bude to ich skaza.
Bratstvo sídli v Skrytom Údolí. Ak ste s nimi ešte počas hry nejednali, tak si pozrite úlohu „Still in the Dark“, kde je popísané, ako k nim vstúpiť a ako postupovať.

Prvá možnosť
Ak nechcete jednať s Bratstvom, alebo ak ste s nimi jednali a spravili Starešinu z Hardina, alebo ak ich chcete zničiť, tak sa treba dostať k ich generátoru. V centrále Bratstva choďte na druhé podlažie, kde je aj Starešina. V južnej časti je miestnosť s kapsulami pre virtuálny tréning a zdržiava sa tam aj vrchný pisár Taggart. Tú sú dva počítačové terminály. Jeden je autorizačný a druhú pre spustenie samozničenia bunkru. Potrebujete sa dostať do toho na samozničenie. Môžete ho hacknúť (Veda 100), no ak to neviete, potrebujete tri prístupové karty. Tie musíte ukradnúť vedeniu Bratstva. Jednu má vrchný pisár Taggart. Druhú má starešina McNamara (alebo Hardin, ak ste z neho spravili starešinu) a tretiu má vrchný paladin Hardin (alebo Ramos, ak ste z Hardina spravili starešinu). Ukradnite tieto tri karty a choďte späť do miestnosti s terminálmi. Použite karty na autorizačný terminál a nechajte si vygenerovať prístupové heslo. S tým sa dostanete do terminálu pre samozničenie. Použite terminál a nastavte samozničenie bunkru.
To spôsobí, že získate hromadu zlej reputácie u Bratstva Oceli (všetky predošlé dobré skutky sú zabudnuté, ste v mínuse) a všetci sú voči vám nepriateľskí. Ak sa nechcete zdržiavať bojom, tak zabite Taggarta, ktorý je pri vás, prezlečte sa za pisára a utečte preč. Nezdržiavajte sa, samozrejme vaše maskovanie prehliadnu vyššie postavení členovia Bratstva, takže utekajte k východu. Keď vyjdete na povrch, začujete výbuch a celé miestne Bratstvo Oceli je zničené.
Oznámte splnenie misie Moorevoej za dobrú reputáciu u NKR.

Druhá možnosť
Ak chcete vyhladiť Bratstvo, môžete ísť na to aj starým spôsobom a to všetkých vyzabíjať osobne. Môžete ich tak potom samozrejme okradnúť a popredať všetky ich veci a získať aj viac skúseností, ak to ešte potrebujete. Môžete si pomôcť, pri vstupe zabite paladina Ramosa a v jeho miestnosti použite terminál na stene (ťažké heslo). V termináli nastavte parametre pre automatické strieľne tak, aby útočili na personál. Vežičky sa postarajú o všetkých na prvom podlaží. Vy potom už len pozabíjajte všetkých na druhom podlaží.
Oznámte splnenie misie Moorevoej za dobrú reputáciu u NKR.

Tretia možnosť
Ak ste splnili úlohy „Still in Dark“ a „Eyesight to the Blind“ pre McNamarru, ktorý je stále starešinom, tak ho oslovte a rovno mu povedzte, že NKR v nich vidí hrozbu a chcú ich zničiť. Ten pochopí, že je čas na zmenu. Pošle po vás odkaz, že sa vzdávajú nároku na Helios One a že v prípade útoku na priehradu pošle paladinov, aby pomohli vojakom NKR. Takže ste dojednali spojenectvo medzi NKR a Bratstvom. Choďte túto radostnú správu oznámiť Mooreovej, ktorá z toho vôbec nebude mať radosť, no uzná to za splnenie úlohy a prihodí trochu zlej reputácie u NKR.

Časť piata: Návšteva prezidenta
Prichádza prezident, aby navštívil vojakov na priehrade a prehovoril k nim. Máte sa spojiť s rangerom Grantom a zaistiť prezidentovu ochranu. Rovno získavate úlohu „you'll Know when it happens“. V rámci tejto úlohy sa postarajte, aby nebol prezident Aaron Kimball zavraždený. Keď uspejete, hláste sa u nej.
Ak sa vám aj nepodarí vražde zabrániť, tak sa len hláste u Mooreovej, táto úloha je splnená, len získavate zlú reputáciu u NKR.

Poznámka 1: V časti, kde je Mooreová, je aj dôstojník Bardon, u ktorého môžete nakupovať zásoby a zbrane. Nie je ochotný s vami obchodovať, pokiaľ ho nepresvedčíte (Rečníctvo 50), ak ste v priateľskom vzťahu s NKR. No len čo prijmete túto úlohu od plukovníčky a spýtate sa, či budete mať nejakú podporu NKR, tak povie, že jedine schváli, aby ste mohli nakupovať u Bardona. Tým pádom to od tejto úlohy máte bez presviedčania.
Poznámka 2: Keď zabijete pána Housea, zmizne z hry Victor, no toho nepotrebujete, vaše poschodie v Lucky 38 vám zostáva k dispozícii a aj pre vašich spoločníkov. Tiež zmizne z hry Jane, robotka, ktorá od vás vykupovala snežné gule s maketami miest.

6a.4. You'll know when it happens

Táto úloha je súčasťou piatej časti predošlej úlohy „For the Republic, Part 2“. Choďte za rangerom Grantom, ktorý je vo vstupnej časti návštevníckeho centra priehrady a hláste sa u neho. Popýtajte sa ho na plán prezidentovej návštevy (dostanete jeho itinerár) a na bezpečnostné opatrenia a vyžiadajte si plný prístup do všetkých oblastí a povolenie používať zbrane - Ak máte nízku reputáciu u NKR, nedostanete ani itinerár, ani nesmiete používať zbrane, ani nedostanete prístup do zakázaných oblastí.

Môžete sa poobzerať po nejakých stopách. Nad schodmi je technička Allison Valentine. Oslovte ju a povie, že hľadá svojho kolegu Bena a nikde ho nevie nájsť. Pod schodmi vojdite do zásobovacej komory (Supply Closet) a na zemi nájdete kaluž krvi. Preskúmajte ju (Vnímanie 6) a zistíte, že tu bol niekto nedávno zabitý. V skrinke nad kalužou krvi je oblek technika NKR (zlá karma). Môžete napokon hacknúť počítač na recepčnom stole (stredné heslo, nie je „cudzím majetkom“, takže nikoho nenaštvete, ani nezískate zlú karmu) a keď si prezriete záznamy, zistíte, že sa niekto neoprávnený pokúsil dostať do systému. Tým padá podozrenie na nejakého technika.
Po prieskume (alebo rovno, ako ho preskočíte) vyjdite hore schodmi a choďte na priehradu. Pri dverách oslovte Granta a povedzte mu, že ste pripravený a on vám oznámi, že prezident práve prilieta. Priletí vertibird a prezident pôjde na pódium, kde prednesie prejav.

Vec sa má tak, že je tu technik, ktorý umiestnil po pristátí do vertibirdu prezidenta bombu. Ten postáva na streche ešte než tam pristane vertibird. Aby ste sa dostali cez vojaka Jensena na strechu, tak buď máte povolenie od Granta na vstup do zakázaných oblastí, alebo sa preoblečte za technika NKR, alebo vojaka prehovorte (Rečníctvo 50), aby vás tam pustil. Hore môžete po pristátí preskúmať vertibird a nájdete bombu (Výbušniny 50, alebo Oprava 50).
Ak neviete odstrániť bombu, môžete ukradnúť odpaľovacie zariadenie technikovi. Najlepšie ešte na streche, alebo aj potom dole pri ľuďoch.
Ak ohlásite Grantovi, že ste našli bombu, zruší prejav a nechá odviesť prezidenta do vertibirdu. Ak ohlásite Grantovi, že ste našli u falošného technika odpaľovacie zariadenie, tak ho nechá zatknúť. Ten sa bude brániť a zabijú ho. Prejav tým zruší a nechá prehľadať oblasť a odviesť prezidenta preč. O bombu sa už nemusíte starať.
Ak by ste sa postarali o vraha na veži a nie o bombu a falošného technika a nič neohlásili, tak by prezident dokončil prejav, nasadol a falošný technik by odpálil aj s ním celý vertibird.

Okrem falošného technika je tu aj zabijak. Na veži, ktorá je rovno za pódiom, na ktorom bude prezident vystupovať, stráži jeden vojak. Keď Mooreová ohlási, že vystúpi prezident, objaví sa tam vrah prezlečený za vojaka a zhodí pravého vojaka dole. Ak si nevšimnete jeho padanie, môžete dole nájsť telo. Stačí potom vyjsť hore, osloviť falošného vojaka, trvať na upozornení na mŕtve telo a ten vás napadne. Zabite ho. Ak ohlásite Grantovi (môžete z veže cez vysielačku, ale aj osobne), že ste našli vraha, zruší prejav a nechá odviesť prezidenta. V tomto prípade sa prezidenta pokúsi zabiť falošný technik nožom (či už ste odpojili bombu, alebo nie).
Ak dobehnete na vežu pred ohlásením prezidentovej reči, tak keď sa objaví vrah, napadne vás, aj pravého vojaka NKR. Spoločne ho zabite, alebo to nechajte len na vojakovi. V tomto prípade je neraz Grant rovno upozornený, buď výstrelmi, alebo vojakom a prejav sa hneď ruší, prezident odchádza a falošný technik sa ho pokúsi zabiť. Občas ako keby sa vojak po boji zasekol a Grant o ničom nevie. Stále mu môžete ohlásiť, že ste našli vraha, ale aj nemusíte.

Vrah z veže vypáli, až keď začne prezident hovoriť o vyznamenaní vojaka, takže máte trochu času na jeho spacifikovanie. Ak sa však o neho dovtedy nepostaráte, zastrelí prezidenta.
Ak ohlásite Grantovi, že ste našli bombu, alebo upozorníte na falošného technika, tak dá odviesť prezidenta preč. Ak ste sa nepostarali o vraha, tak ten vypáli, ale v tomto prípade minie prezidenta, ktorý je v pohybe a zabije vojaka z jeho ochranky.

Ak sa postaráte o bombu, aj o vraha, môžete to nechať tak, Grantovi nič nehlásiť a nechať prezidenta dokončiť prejav a normálne odísť. Tiež tým splníte úlohu.

Poznámka: Ak je s vami Boone, tak keď vyjdete von na priehradu, povie vám, kde by podľa neho boli najlepšie miesta pre ostreľovača. Ak je s vami Rex, tak po odhalení bomby vo vertibirde môžete osloviť falošného technika a vyprovokovať ho k útoku na vás.


6a.5. Eureka!

Keď ste splnili predošlé úlohy pre Mooreovú a keď sa jej ohlásite po tom, čo ste pomáhali ako ochranka prezidenta, tak vám povie, že dorazil generál Lee Oliver a a chce s vami hovoriť. Ak súhlasíte, začínate túto úlohu a rovno sa posúvate do poslednej fázy hry. Generál Oliver vám povie, že sa chystajú na rozhodujúci útok a potrebuje vašu pomoc. Vtom mu oznámia, že Légia vtrhla do priehrady. Generál vás pošle do neďalekého tábora Légie, aby ste zabili Legata.
Keď od generála odídete, zastaví vás technik Mike Lawson a povie vám, že Legionári sa sem dostávajú cez prívodné kanály, ale že by bolo možné nastaviť smer vody do turbín, čo by sa o nich postaralo. Toto je voliteľná časť úlohy, ak ju chcete splniť. Ste v hale 4. Prejdite do Haly 3 a nad dverami na poschodí je počítač, ktorým aktivujte presmerovanie (Veda 65). Ešte niečo blokuje systém. Vráťte sa do predošlej Haly 3 a vyjdite dverami na boku von k vode. Neďaleko vás je na brehu potrubie, kde uvoľnite ventil. Tým je o túto voliteľnú časť úlohy postarané.
Či už sa budete zdržiavať turbínami, či nie, musíte sa prebojovať z Haly 4 až do Haly 1 a v každej hale vás napádajú skupiny legionárov. Pomáha vám pár vojakov NKR a ak ste uzavreli spojenectvo s Bratstvom Oceli, tak aj pár paladinov. Prebojujte sa do haly návštevníckeho centra a vyjdite von.

Vonku prebiehajú priame útoky. Postupujte popri vojakoch NKR po priehrade. Ak ste uzavreli spojenectvo s Chánmi, pár sa ich tu objaví, aby vám pomohli. Prebojujte sa až ku kontrolnému bodu, čo je malá stavba uprostred priehrady. Pred vstupom uvidíte, ako za ňou zbombardovali Boomeri legionárov, ak ste s nimi uzavreli spojenectvo.
Prejdite kontrolným bodom a na druhej strane vás čaká skupina rangerských veteránov u čaty alfa. Môžete im povedať, aby vás kryli pri postupe ostreľovačkami, alebo aby vás sprevádzali, alebo ich môžete presvedčiť (Rečníctvo 85), nech vyrazia ako váš predvoj, čo bude v podstate sebevražedná misia. Pokračuje. Ak ste splnili úlohu „For Auld Lang Syne“, objaví sa za prvou skupinou nepriateľov vertibird a prídu vám na pomoc pozostalí z Enklávy.
Na konci priehrady prejdite naľavo mostom a až k bráne legionárskej pevnosti. Vojdite dnu a pobite pár nepriateľov.

V hornej časti tábora čaká veliteľ Legát Lanius. Keď ho oslovíte, môžete ho presvedčiť, aby sa stiahol a vyhnúť sa tak boju s ním (Rečníctvo 100, alebo Obchod 100, alebo Rečníctvo 90 ak blufujete a klamete). Ak sa vám ho nepodarí presvedčiť, môžete ho ešte presvedčiť dodatočne, aby bojoval s vami len on sám a dokázal tak svoju silu (Rečníctvo 80) a čaká vás boj len s ním. Ak ho nepresvedčíte, alebo rovno vyprovokujete, tak bude s vami bojovať on a aj jeho posily legionárov.
Ak Laniusa presvedčíte k odchodu, alebo ak ho zabijete, tak sa už len vráťte k hlavnej bráne, ktorú vyrazia vojaci NKR a objaví sa generál Oliver. Prehodíte posledných pár slov a už len sledujte záver, aby ste sa dozvedeli, ako ovplyvnili do budúcnosti vaše činy jednotlivcov a aj celú mohavskú púšť.


6b. Légia


6b.1. Render Unto Caesar

Vyrazte do Cézarovho tábora. Choďte do Cottonwood Cove a tam čaká na móle Cursor Lucullus, ktorý vás odvezie až do pevnosti. Po vstupe do pevnosti vám vezmú zbrane (môžete si nechať skryté zbrane, ako pri vstupe do kasín) a tiež aj platinový žetón. Choďte hore do tábora a do Cézarovho stanu.

Časť prvá: Bunker pána Housea
Cézar vám povie, že je tu bunker, do ktorého sa nikto nikdy nemohol dostať, no teraz sa zdá, že do ovládacieho mechanizmu pasuje platinový žetón, ktorý vám ukradol Benny. Verí, že je tam technológia prináležiaca kasínu Lucky 38. Chce, aby ste tam zašli a zničili, čo tam nájdete. Vráti vám žetón, ktorý vám zhabali pri vstupe do Pevnosti (alebo vám ho dá, ak ste ho nemali, pretože chytili Bennyho, ktorý vám s ním ušiel.).
Choďte za Cézarov stan ku skupine stanov. Za nimi je murovaná budova. Vojdite a vnútri vám stráž vráti vaše zbrane, keďže pracujete pre Cézara. Použite na ovládací mechanizmus pri schodoch platinový žetón a vráta sa otvoria. Vojdite do bunkra.
Vnútri narazíte na veľkej obrazovke na pána Housea, ktorý vám povie, že žetón je počítačový čip a chce, aby ste z neho nahrali údaje do centrálneho počítača tohto zariadenia. Tým by získal prístup k svojej armáde robotov. On sem nemá prístup na diaľku a preto sa sem bez žetónu nemohol dostať. A keďže nemá prístup, nemôže ani vypnúť obranu bunkru, takže budete musieť bojovať s robotmi.
Pod schodmi zničte Protectrona. Za ním je miestnosť bezpečnosti, v ktorej je plazmová puška a sú tam aj dva terminály. Jedným (ťažké heslo) môžete deaktivovať protectronov a druhým (strené heslo) automatické strieľne. Najbližšiu, susednú miestnosť môžete otvoriť cez poškodený, ovládací panel (Oprava 60). V nej je pár sentry botov (momentálne neútočných). Pokračujte veľkou halou (cez okná po bokoch vidíte armádu pána Housea) a prejdite do dolnej, menšej haly. Tam sú po bokoch tri malé miestnosti a jedny schody. Ak chcete pomôcť pánu Housemu, tak vybehnite schodmi do riadiacej miestnosti a vložte platinový žetón do centrálneho počítača.
Ak chcete robiť pre Cézara, tak v troch bočných miestnostiach je v každej jeden generátor. Všetky zničte (prostou streľbou). Zničenie generátorov poškodí celý bunker a začne sem unikať ešte silnejšia radiácia, než predtým, takže pozor na to. Cestou von vás napadnú Sentry Boti (ak ste ich aj nevypustili, vyjdú sami). Prebojujte sa von a vráťte sa Cézarovi oznámiť splnenie úlohy.

Časť druhá: Pán House
Cézar chce, aby ste sa zbabili pána Housea.
Choďte teda do kasína Lucky 38. Potom ,čo ste zradili pána Housea u Cézara, tak budú Securitorni voči vám nepriateľskí. Aj tí dole aj tí u pána Housea. No ak nechcete bojovať, stačí vám prebehnúť okolo nich, výťahy nie sú blokované. Vyvezte sa do Penthausu, kde je Pán House. Použite terminál na stene naľavo od veľkého monitora s tvárou Housea. Otvorte ho buď pomocou Platinového žetónu, ktorý ste pre neho predtým zháňali, alebo pomocou svojich schopností (Veda 75), alebo pomocou kľúčovej VIP karty Lucky 38 (jedna je v tábore Golf, v miestnosti za recepciou a druhá v H&H Tools Factory).
Terminálom otvoríte tajné dvere v stene. Ak by ste plnili túto úlohu skôr, tak doteraz neboli Securitroni nepriateľskí, no otvorenie dvier v stene spôsobí ich nepriateľskosť. Nemusíte však bojovať, za tajnými dverami je neďaleko vás výťah a pri ňom druhý terminál. Stačí tam dobehnúť, terminálom odblokovať výťah a výťahom sa zviezť do kontrolnej miestnosti. Tam na mostíku použite terminál, v ktorom navoľte otvorenie komory pána Housea.
Objaví sa staré, prístrojmi zachovávané, skutočné telo Edwina Housea. Môžete si s ním pohovoriť. Potom ho môžete zabiť zbraňou, nastaviť na termináli vyčistenie, čo ho zabije, alebo len odpojiť jeho mozgovú aktivitu. Všetky tri možnosti splnia túto časť úlohy a eliminujú pána Housea (a každá z nich vám prinesie zlú karmu). Keď sa vrátite späť do Penthausu, tak už Securitroni nie sú nepriateľskí, takže môžete v kľude prejsť.
Oznámte Cézarovi splnenie úlohy za dobrú reputáciu u Légie.

Časť tretia: Boomeri
Keď je pán House z hry, chce Cézar, aby ste overili Boomerov, skupinu disponujúcu ťažkými zbraňami a delostrelectvom. Máte im navrhnúť alianciu, pomôžu pri boji s NKR a zostane im sloboda. Ak sa nepodarí uzavrieť spojenectvo, máte ich zničiť.
Zájdite k Boomerom. Ak ste tam ešte neboli, tak si musíte dávať pozor na bombardovanie (viď Lokácie: Nellis Air Force Base). Keď sa dostanete na ich leteckú základňu, pohovorte si s Pearl, ich vodkyňou. A rovno od nej získate úlohu „Volaire!“. V rámci tejto úlohy si musíte najprv získať dôveru Boomerov plnením rozličných vedľajších úloh pre nich a potom dokončiť samotnú úlohu, ktorá spočíva v získaní potopeného Bombardéra. Detaily pri popise tejto úlohy.
Keď splníte úlohu „Volaire!“, tak potom len oslovte Pearl a spýtajte sa, či by boli ochotní pomôcť v prípade boja o priehradu. Samozrejme po všetkom, čo ste pre nich spravili, súhlasí. Vráťte sa to oznámiť Cézarovi.
Druhá možnosť, ak sa nechcete zdržiavať ich úlohami je zabiť Pearl a Loyala, ktorí sú vodcami Boomerov. Po ich smrti budú destabilizovaní a nebudú predstavovať pre Cézara hrozbu.

Časť štvrtá: White Glove Society
Jedno z kasín v Stripe, Ultra-Luxe ovláda gang White Glove Society. Cézar sa dopočul, že kedysi holdovali kanibalizmu, môžete to využiť, aby ste ich presvedčili k uzavretiu spojenectva s Cézarom.
Keď vám zadá túto úlohu, tak ho dostanú bolesti a pôjde si ľahnúť. Neoslovujte ho, lebo ho vyprovokujete k boju. Ak s ním chcete opäť hovoriť, alebo mu oznámiť splnenie úlohy, počkajte si jeden deň.
Pre toto splňte úlohu „Beyond the beef“, v rámci ktorej ich môžete presvedčiť, aby sa vrátili naspäť ku kanibalizmu a na základe toho ich vydierať, aby sa pridali k Cézarovi.
Ak ste tú úlohu splnili tak, že ste sa postarali, aby sa ku kanibalizmu nevrátili, tak musíte povedať Cézarovi, že sa s nimi spojenectvo nadviazať nepodarí. Cézar nebude ani naštvaný, len vyjadrí mierne sklamanie, že po predošlých úspechoch sa vám toto nepodarilo.

Časť piata: Bratstvo Oceli
Cézar chce, aby ste zničili miestnu pobočku Bratstva Oceli, aby nemohli ohroziť jeho plány. Bratstvo sídli v Skrytom Údolí. Ak ste s nimi ešte počas hry nejednali, tak si pozrite úlohu „Still in the Dark“, kde je popísané, ako k nim vstúpiť a ako postupovať. Od Cézara dostanete aj kľúč od ich základne, takže máte vstup zľahčený.

Prvá možnosť
V centrále Bratstva choďte na druhé podlažie, kde je aj Starešina. V južnej časti je miestnosť s kapsulami pre virtuálny tréning a zdržiava sa tam aj vrchný pisár Taggart. Tú sú dva počítačové terminály. Jeden je autorizačný a druhú pre spustenie samozničenia bunkra. Potrebujete sa dostať do toho na samozničenie. Môžete ho hacknúť (Veda 100), no ak to neviete, potrebujete tri prístupové karty. Tie musíte ukradnúť vedeniu Bratstva. Jednu má vrchný pisár Taggart. Druhú má starešina McNamara (alebo Hardin, ak ste z neho spravili starešinu) a tretiu má vrchný paladin Hardin (alebo Ramos, ak ste z Hardina spravili starešinu). Ukradnite tieto tri karty a choďte späť do miestnosti s terminálmi. Použite karty na autorizačný terminál a nechajte si vygenerovať prístupové heslo. S tým sa dostanete do terminálu pre samozničenie. Použite terminál a nastavte samozničenie bunkru.
To spôsobí, že získate hromadu zlej reputácie u Bratstva Oceli (všetky predošlé dobré skutky sú zabudnuté, ste v mínuse) a všetci sú voči vám nepriateľskí. Ak sa nechcete zdržiavať bojom, tak zabite Taggarta, ktorý je pri vás, prezlečte sa za pisára a utečte preč. Nezdržiavajte sa, samozrejme vaše maskovanie prehliadnu vyššie postavení členovia Bratstva, takže utekajte k východu. Keď vyjdete na povrch, začujete výbuch a celé miestne Bratstvo Oceli je zničené.
Oznámte splnenie misie Cézarovi za dobrú reputáciu u Légie.

Druhá možnosť
Ak chcete vyhladiť Bratstvo, môžete ísť na to aj starým spôsobom a to všetkých vyzabíjať osobne. Môžete ich tak potom samozrejme okradnúť a popredať všetky ich veci a získať aj viac skúseností, ak to ešte potrebujete. Môžete si pomôcť, pri vstupe zabite paladina Ramosa a v jeho miestnosti použite terminál na stene (ťažké heslo). V termináli nastavte parametre pre automatické strieľne tak, aby útočili na personál. Vežičky sa postarajú o všetkých na prvom podlaží. Vy potom už len pozabíjajte všetkých na druhom podlaží.
Oznámte splnenie misie Cézarovi za dobrú reputáciu u Légie.

Časť šiesta: Cézarova choroba
Svojimi úspechmi ste si získali Cézarovu dôveru. Zavolá vás do svojej privátnej časti stanu a tam sa vám zdôverí, že ho trápi choroba, s ktorou si nevie rady. Aby ste mu pomohli, splňte úlohu „Et Tumor, Brute?“.

Časť šiesta: Atentát
Napokon od vás Cézar (alebo Lucius, ak to Cézar neprežil) chce, aby ste zabili prezidenta NKR Aarona Kimballa. Má priletieť na priehradu, aby povzbudil morálku vojakov. Splňte preto úlohu „Arizona Killer“.
Potom sa vráťte za Cézarom. Nezabudnite sa prezliecť, ak ste boli v prestrojení za vojaka NKR. Za odmenu dostanete dobrú reputáciu u Légie a zároveň tým končíte celú túto úlohu a prichádza záverečná úloha „Veni, Vidi, Vici“.


6b.2. Et Tumor, Brute?

Po úspechoch v prvých piatich častiach úlohy „Render Unto Caesar“ sa vám Cézar zdôverí, že ho trápi vážna choroba. Pohovorte si s ním o tom, chce počuť váš názor. Buď mu poviete čo mu je (Medicína 50), alebo mu niečo nakukáte (Rečníctvo 60), alebo tápete a on na vás vyštekne, že sa máte podučiť v medicíne, aby ste ho vyliečili.

Prvá možnosť
Vyliečite Cézara sami. Potrebujete Doktorskú tašku a chirurgické nástroje. Doktorskú tašku nájdete na niektorých miestach, alebo si nejakú kúpte od doktorov v púšti. Chirurgické nástroje kúpite jedine v Lekárskej Klinike Nového Vegas (pri centrále Karmínovej Karavány). Tam má doktorka Usanagi na predaj aj tašku (okolo 50 viečok) a aj chirurgické nástroje (okolo 1000 viečok).
Potom keď bude Cézar na posteli, tak ho operujte (Medicína 75, alebo Šťastie 9). Zachránite mu život a získate dobrú reputáciu u Légie a od Cézara 10 Legionárskych Aureusov (jeden má hodnotu 100 viečok).

Druhá možnosť
Nájdite Cézarovi nový diagnosticko-skenovací modul. Ten, čo má pri posteli, je pokazený. Jeden je vo Vaulte 34. Pozrite si pre detailnejší popis miesta „Lokácie T“. No vám sa tam stačí dostať na ošetrovňu, takže po vstupe do Vaultu vojdite do hlavnej haly, z nej napravo dole schodmi a len pokračujte hlavnou chodbou bez odbočovania až na jej koniec a do posledných dverí naľavo. Tam je ošetrovňa a stroj Mark III Auto-Doc, z ktorého si vezmite diagnosticko-skenovací modul. Vráťte sa do Cézarovho stanu a nainštalujte nový modul do jeho Auto-Doca. Použite stroj, aby vyliečil Cézara. Zachránite mu život a získate dobrú reputáciu u Légie a od Cézara 10 Legionárskych Aureusov.

Tretia možnosť
Ak máte za spoločníka Arcade Gannona, tak ho pred prijatím tejto úlohy vezmite so sebou do tábora. Do Cézarovho stanu môžete len vy, tak mu povedzte, nech na vás pred stanom čaká. Cézarovi povedzte, že váš priateľ je lekár, tak nech si ho vezme ako svojho otroka a osobného lekára zároveň. Súhlasí a zachráni ho to. Vy však strácate samozrejme Arcadea, keďže sa stáva otrokom légie. Za jeho predaj vám dá Cézar 10 Legionárskych Aureusov (jeden má hodnotu 100 viečok).

Poznámka: Je tu aj možnosť pri operácii, alebo pri použití autodoktora to narafičiť tak, že Cézar zomrel počas operácie. V tom prípade musíte potom presvedčiť Luciusa (Medicína 50, alebo Rečníctvo 50), že to nebola vaša vina a že ste sa ho snažili zachrániť. Pokračovať v úlohách môžete pod Luciusom a môžete takto získať Cézarovo brnenie.


6b.3. Arizonský Vrah (Arizona Killer)

Máte zabiť prezidenta NKR. Zájdite povyše rangerskej stanice Delta a tam vás čaká Cato Hostilius, vaša spojka. Vyspovedajte ho a dozviete sa čo sa dá o pláne prezidenta na návštevu. Tiež vám dá na prestrojenie sa uniformu vojaka NKR. Oklamete ňou civilov a vojakov, ale nie Rangerov, tak pozor na to. Ak sa budete pohybovať v blízkosti ľudí, tak sa radšej plížte, alebo použite Stealth Boy. Tiež vám môže dať výbušninu na odpálenie prezidentovho vertibirdu, ak s ňou viete narábať (Výbušniny 50). Keď dohovoríte, povedzte mu, že ste pripravený a rozbehne sa k priehrade. Sledujte ho tam.
Ak ste v prestrojení, môžete skočiť aj do budovy návštevníckeho centra, rangeri sú len von, takže tam ste relatívne v bezpečí. Ak sa chcete dostať na strechu tejto budovy (tam pristane prezident), tak v prevleku za vojaka NKR a musíte presvedčiť vojaka Jensena, ktorý stráži vstup na strechu, aby vás tam vpustil (Rečníctvo 50), alebo sa prezlečte za technika NKR (šaty sú v skrinke v kumbále pod schodmi v návštevníckom centre).
Môžete uskutočniť nejaké prípravy. Keď ste napokon hotový, tak oslovte Cata s tým, že ste pripravený a že kedy príde prezident. Povie vám, že práve prichádza a tak sa aj stane. Vtedy vykonajte svoj plán.

- Môžete čakať neďaleko a keď prezident príde na pódium, proste sa na neho vrhnúť s ľubovoľnou palebnou silou. Môžete ho dostať, no je tam aj veľa vojakov a rangerov, takže to bude ťažké. Pohol by Fat Man, alebo podobne silná zbraň. Ak nechcete bojovať so všetkými, treba potom ešte vojakom utiecť.
- Vojdite do návštevníckeho centra a hacknite počítač na recepčnom pulte uprostred miestnosti (ťažké heslo). V počítač zmeňte letový plán vertibirdu. Prezident pristane, prednesie prejav, nastúpi a keď budú odlietať, tak havarujú. Úloha splnená a keď nie ste poblíž, ani si vás nevšimnú a nemusíte utekať.
- Choďte na schody, ktorými bude prezident schádzať po pristátí. Nad nimi je rádio a riadiaci panel protivzdušnej obrany. Zmeňte nastavenie protileteckého dela (Veda 50) a to zostrelí prezidentov vertibird, len čo sa objaví.
- Choďte na schody, ktorými bude prezident schádzať po pristátí. Nad nimi je rádio a riadiaci panel protivzdušnej obrany. Nastavte protiletecké delo na explóziu (Oprava 50) a vybuchne, keď sa prezident dostane na pódium.
- Zostreľte prezidentov vertibird s ním na palube sami. Toto je len možnosť. Dá sa to, ale potrebujete riadne silnú zbraň a viacero zásahov a vertibird nepočká, takže kým vy budete mieriť naň, vrhnú sa na vás vojaci a rangeri.
- Keď pristane prezidentov vertibird, dostaňte sa na strechu (cez Jensena, buď ho presvedčte, alebo sa prezlečte za technika NKR). Pozor pri rebríku na rangera Granta, ktorý to tam obchádza. Hore umiestnite výbušninu na vertibird a stiahnite sa. Potom buď počkajte, kým skončí prejav, alebo po niekom streľte, aby sa prezident dal na útek. Proste keď nastúpi a vzlietne, bomba ho odpáli.
- Zastreľte prezidenta ostreľovačkou, najlepšie s tlmičom. Máte niekoľko vhodných pozícií. Zo strechy budovy návštevníckeho centra. Spoza súsošia pred vstupom do návštevníckeho centra. Zo strechy veže za pódiom, na ktorom vystupuje. Na tejto streche je aj ranger, tak sa ho potichu zbavte a potom si zamerajte prezidenta.
- Pri pódiu stojí vojak Jeremy Watson. Keď sa priblížte, rovno vás osloví, či ste nevideli jeho helmu. Tá je na stole pri schodoch, ktoré vedú zhora do návštevníckeho centra. Ak máte výbušninu C4, môžete ju umiestniť do jeho prilby (Výbušniny 50) a potom povedzte Jeremymu, kde má prilbu. Potom si počkajte, kým bude pri ňom prezident a odpáľte výbušninu diaľkovým ovládačom.


6b.4. Veni, Vidi, Vici

Keď skončíte úlohu „Render Unto Caesar“, tak budete poslaný rovno za Legátom Laniusom. Ak súhlasíte, tak sa rovno presuniete do jeho tábora a začínate záverečnú úlohu hry. V legátovom tábore vybehnite hore a vstúpte do jeho stanu. Tam vám vysvetlí plán útoku a že vašou úlohou je zabiť generála Olivera. Potom by sa mala NKR rozpadnúť sieť velenia a zrejme vzdajú boj o priehradu.
Po rozhovore ste von pred jeho stanom. Vyjdite z tábora hlavnou bránou a ocitnete sa na opačnej strane priehrady. Skupina legionárov zaútočí na priehradu. Pridajte sa k nim a prebojujte sa východnou stranou priehrady až ku kontrolnému stanovisku. Za ním uvidíte, ako Boomeri zbombardujú nepriateľov, ak ste ich naverbovali.
Vojdite do stanoviska a tam vám Veterán Decanus povie, že ich muži to majú sťažené kvôli ostreľovačom a blokáde veže, v ktorej čakajú. Máte to ako voliteľnú časť úlohy, takže môžete, ale aj nemusíte im pomôcť. Ak im chcete pomôcť, tak na západnej strane priehrady vojdite do prvej veže naľavo a na streche zabite ostreľovačského rangera. Potom dole choďte po spojovacom moste do prvej veže napravo. Pred ňou zabite pár rangerov a vnútri použite terminál na otvorenie vstupnej šachty. Objaví sa Centurion. Môžete ho presvedčiť, že jeho mužov je viac treba v dolnej časti priehrady (Rečníctvo 60), alebo, že ich treba tu hore, aby vám pomohli (Rečníctvo 80).
Potom pokračujte prebojovávaním sa priehradou až k návštevníckemu centru. Tam vám príde na pomoc pár Veľkých Chánov, s ktorými má Légia spojenectvo (ak ste ho neprekazili). Vojdite do návštevníckeho centra, kde sú traja obrnení vojaci. Zvezte sa výťahom do interiéru priehrady.

Vnútri sa musíte prebojovať štyrmi veľkými halami priehrady. V každej vám bude pomáhať skupina legionárov. Za poslednou, štvrtou halou je časť, kde na vás čaká generál Lee Oliver. Môžete generála presvedčiť, aby on, aj jeho zvyšní muži, utiekli (Rečníctvo 100). Inak musíte bojovať s ním a vojakmi. Dole vás čaká šesť obyčajných vojakov. Na poschodí traja rangeri a hromada pascí medzi kancelárskymi kójami. Úplne hore čaká už len generál Oliver a skupina šiestich vojakov v energo zbrojách so silnými zbraňami. Keď ich pobijete, vráťte sa do predošlej haly priehrady, kde na vás čaká legát Lanius, aby s vami prehodil pár slov k víťazstvu. Potom už len sledujte záver, aby ste sa dozvedeli, ako ovplyvnili do budúcnosti vaše činy jednotlivcov a aj celú mohavskú púšť, pod krutou vládou Légie.


6c. Pán House


6c.1. The House Always Wins I

Túto úlohu začnete automaticky v rámci úlohy „Ring-a-ding-ding“. Stretnete sa s pánom Housem, ktorý chce od vás, aby ste mu našli platinový žetón. V rámci spomínanej úlohy je popísané, ako môžete získať tento žetón. So žetónom sa môžete rozhodnúť sami, čo ďalej. Ak chcete pracovať pre pána Housea, tak po získaní žetónu choďte za ním. Odovzdajte mu žetón a dostanete 1250 viečok.
Potom vás pán House pozve do spodných priestorov kasína, kde vám ukáže, čo je pravý dôvod jeho túžby po žetóne. Securitroni v meste sú vybavení guľometom a laserom. Majú aj silnejšie zbrane, ale tie aktivuje práve aktualizácia ich softvéru, ktorá je na žetóne. Ten mu mali doniesť ešte dávno, no prišla veľká vojna. Odvtedy po žetóne pátral. Teraz vylepšil svojich Securitronov a tí získavajú aj raketomet a granátomet. Neskôr uvidíte v meste, že sa zmenili ich tváre z policajtov na vojakov. Môžete si tu zo stola vziať muníciu, ďalekohľad, samopal a 9mm pištoľ, než skončí prednáška pána Housea. Potom sa vraciate späť hore do penthouseu.


6c.2. The House Always Wins II

Pán House vám vráti platinový žetón a pošle vás do bunkra, ktorý je však v pevnosti Légie. Choďte do Cottonwood Cove, kde vás jeden legionár odvezie priamo do pevnosti (tak by ste šli, aj keby ste pracovali pre Légiu v rámci úlohy „Render Unto Caesar“). Po vstupe do pevnosti vám vezmú zbrane (môžete si nechať skryté zbrane, ako pri vstupe do kasín) a tiež aj platinový žetón. Choďte hore do tábora a do Cézarovho stanu.
Cézar vám povie, že je tu bunker, do ktorého sa nikto nikdy nemohol dostať, no teraz sa zdá, že do ovládacieho mechanizmu pasuje platinový žetón, ktorý vám ukradol Benny. Verí, že je tam technológia prináležiaca kasínu Lucky 38. Chce, aby ste tam zašli a zničili, čo tam nájdete. Vráti vám žetón, ktorý vám zhabali pri vstupe do Pevnosti.
Choďte za Cézarov stan ku skupine stanov. Za nimi je murovaná budova. Vojdite a vnútri vám stráž vráti vaše zbrane, keďže pracujete pre Cézara. Použite na ovládací mechanizmus pri schodoch platinový žetón a vráta sa otvoria. Vojdite do bunkra.
Vnútri narazíte na veľkej obrazovke na pána Housea, ktorý vám povie, že žetón je počítačový čip a chce, aby ste z neho nahrali údaje do centrálneho počítača tohto zariadenia. Tým by získal prístup k svojej armáde robotov, ktorá je tu uskladnená. On sem nemá prístup na diaľku a preto sa sem bez žetónu nemohol dostať. A keďže nemá prístup, nemôže ani vypnúť obranu bunkru, takže budete musieť bojovať s robotmi.
Pod schodmi zničte Protectrona. Za ním je miestnosť bezpečnosti, v ktorej je plazmová puška a sú tam aj dva terminály. Jedným (ťažké heslo) môžete deaktivovať protectronov a druhým (strené heslo) automatické strieľne. Najbližšiu, susednú miestnosť môžete otvoriť cez poškodený, ovládací panel (Oprava 60). V nej je pár sentry botov (momentálne neútočných). Pokračujte veľkou halou (cez okná po bokoch vidíte armádu pána Housea) a prejdite do dolnej, menšej haly. Tam sú po bokoch tri malé miestnosti a jedny schody. Ak chcete pomôcť pánu Housemu, tak vybehnite schodmi do riadiacej miestnosti. Ak ste nedeaktivovali obranu, je tu niekoľko automatických strieľní, tak pozor na ne. Vložte platinový žetón do centrálneho počítača.
Potom sa len vráťte za pánom Housem.

Poznámka 1: Ak chcete robiť pre Cézara, tak v troch bočných miestnostiach je v každej jeden generátor. Všetky zničte (prostou streľbou). Zničenie generátorov poškodí celý bunker a začne sem unikať ešte silnejšia radiácia, než predtým, takže pozor na to. Cestou von vás napadnú Sentry Boti (ak ste ich aj nevypustili, vyjdú sami). Prebojujte sa von a vráťte sa Cézarovi oznámiť splnenie úlohy.
Poznámka 2: Ak ste si poštvali Légiu proti sebe, tak choďte do Pevnosti bez spoločníka v prestrojení za člena Légie.
Poznámka 3: Ak aktivujete armádu pána Housea, aj tak môžete skočiť za Cézarom, ktorý si po hluku zdola bude myslieť, že ste bunker zničili a bude to považovať za splnenie jeho úlohy a dá vám ďalšiu.


6c.3. The House Always Wins III

Keď má pán House svoju armádu Securitronov, chce, aby ste odstránili ďalšie hrozby pre jeho plány s Vegas. Máte overiť Boomerov, skupinu disponujúcu ťažkými zbraňami a delostrelectvom. Máte zaistiť, aby pomohli vo vašom mene NKR. Ak sa nepodarí uzavrieť spojenectvo, máte ich zničiť.
Zájdite k Boomerom. Ak ste tam ešte neboli, tak si musíte dávať pozor na bombardovanie (viď Lokácie: Nellis Air Force Base). Keď sa dostanete na ich leteckú základňu, pohovorte si s Pearl, ich vodkyňou. A rovno od nej získate úlohu „Volaire!“. V rámci tejto úlohy si musíte najprv získať dôveru Boomerov plnením rozličných vedľajších úloh pre nich a potom dokončiť samotnú úlohu, ktorá spočíva v získaní potopeného Bombardéra. Detaily pri popise tejto úlohy.
Keď splníte úlohu „Volaire!“, tak potom len oslovte Pearl a spýtajte sa, či by boli ochotní pomôcť v prípade boja o priehradu. Samozrejme po všetkom, čo ste pre nich spravili, súhlasí. Vráťte sa to oznámiť Housemu.
Druhá možnosť, ak sa nechcete zdržiavať ich úlohami, je zabiť Pearl a Loyala, ktorí sú vodcami Boomerov. Pearl je vždy vo svojom dome a Loyal sa cez deň zdržiava v hangári a v noci vo svojom dome pri dielni a múzeu. Po ich smrti budú destabilizovaní a nebudú predstavovať pre Househo plány hrozbu.


6c.4. The House Always Wins IV

House vie, že Omertas, klan z kasína Gamorrah plánuje niečo nekalé a máte to preveriť. Splňte preto úlohu „How little we know“.
Túto úlohu ste mohli robiť aj sami; ak ste spravili úlohu „Bye Bye Love“, tak vám po jej splnení štetka Joana povedala, že sa v kasíne niečo deje a mohli ste túto úlohu splniť aj pred začatím finálnych úloh.
Ak chcete úlohu preskočiť, stačí vám zabiť Cachina a vrátiť sa k Housemu.
Ak ste úlohu splnili už predtým, tak House už o tom vie a rovno po zadaní tejto úlohy ju máte rovno aj ako splnenú a priam prejdete k ďalšej časti tejto úlohy.

6c.5. The House Always Wins V

House chce, aby ste zničili miestnu pobočku Bratstva Oceli, aby nemohli ohroziť jeho plány. Bratstvo sídli v Skrytom Údolí. Ak ste s nimi ešte počas hry nejednali, tak si pozrite úlohu „Still in the Dark“, kde je popísané, ako k nim vstúpiť a ako postupovať.

Prvá možnosť
V centrále Bratstva choďte na druhé podlažie, kde je aj Starešina. V južnej časti je miestnosť s kapsulami pre virtuálny tréning a zdržiava sa tam aj vrchný pisár Taggart. Tú sú dva počítačové terminály. Jeden je autorizačný a druhý pre spustenie samozničenia bunkru. Potrebujete sa dostať do toho na samozničenie. Môžete ho hacknúť (Veda 100), no ak to neviete, potrebujete tri prístupové karty. Tie musíte ukradnúť vedeniu Bratstva. Jednu má vrchný pisár Taggart. Druhú má starešina McNamara (alebo Hardin, ak ste z neho spravili starešinu) a tretiu má vrchný paladin Hardin (alebo Ramos, ak ste z Hardina spravili starešinu). Ukradnite tieto tri karty a choďte späť do miestnosti s terminálmi. Použite karty na autorizačný terminál a nechajte si vygenerovať prístupové heslo. S tým sa dostanete do terminálu pre samozničenie. Použite terminál a nastavte samozničenie bunkra.
To spôsobí, že získate hromadu zlej reputácie u Bratstva Oceli (všetky predošlé dobré skutky sú zabudnuté, ste v mínuse) a všetci sú voči vám nepriateľskí. Ak sa nechcete zdržiavať bojom, tak zabite Taggarta, ktorý je pri vás, prezlečte sa za pisára a utečte preč. Nezdržiavajte sa, samozrejme vaše maskovanie prehliadnu vyššie postavení členovia Bratstva, takže utekajte k východu. Keď vyjdete na povrch začujete výbuch a celé miestne Bratstvo Oceli je zničené.
Oznámte splnenie misie pánovi Housemu.

Druhá možnosť
Ak chcete vyhladiť Bratstvo, môžete ísť na to aj starým spôsobom a to všetkých vyzabíjať osobne. Môžete ich tak potom samozrejme okradnúť a popredať všetky ich veci a získať aj viac skúseností, ak to ešte potrebujete. Môžete si pomôcť, pri vstupe zabite paladina Ramosa a v jeho miestnosti použite terminál na stene (ťažké heslo). V termináli nastavte parametre pre automatické strieľne tak, aby útočili na personál. Vežičky sa postarajú o všetkých na prvom podlaží. Vy potom už len pozabíjajte všetkých na druhom podlaží.
Oznámte splnenie misie pánovi Housemu.


6c.6. The House Always Wins VI

Pán House samozrejme chce, aby NKR porazila Légiu a aby nepadla priehrada do rúk Cézara. Práve sa chystá na návštevu svojich vojakov samotný prezident Aaron Kimball, aby podporil morálku. Tou by dosť otriaslo, keby ho Légia zabila a to teda House nechce. Máte pomôcť rangerovi Grantovi, ktorý zodpovedá za bezpečnosť prezidentovej návštevy, aby sa prezidentovi nič nestalo.
Splňte úlohu „You'll know when it happens“, ktorá je aj súčasťou postupu hlavného príbehu za NKR, kde je aj detailne popísaná.
Keď splníte tú úlohu, vráťte sa to oznámiť pánu Housemu.


6c.7. The House Always Wins VII

Napokon od vás chce, aby ste zašli do energetickej stanice El Dorado. Tú spravuje armáda NKR a nepustí do nej nikoho. Máte tam v riadiacej miestnosti nainštalovať ovládací modul, ktorým získa energiu na nahodenie ďalšieho reaktora v Lucky 38.
Môžete sa do budovy skúsiť preplížiť, prípadne použiť aj Stealth Boy, no najľahšie je sa prezliecť za vojaka NKR. Vtedy na vás nebudú útočiť, hoci budú mať poznámky k tomu, aby ste odišli. Nepotrebujete tam byť dlho, je to len jedna miestnosť a v jej pravej časti je počítačový terminál, ktorý použite a presmerujte energiu. Potom sa len vráťte za pánom Housem.


6c.8. The House Always Wins VIII

Pán House vám povie, že Légia vyráža na priehradu a máte sa do boja zapojiť. Máte vystupovať ako spojenec NKR, ale budete sledovať vlastné ciele a máte nainštalovať ovládací modul, aby House kontroloval prívod elektriny z priehrady. Keď budete pripravený, tak len povedzte pánovi Housemu, že môžete vyraziť a automaticky ste prenesený k priehrade. Táto úloha je splnená a začína „Všetko, alebo nič“.


6c.9. Všetko, alebo nič (All or Nothing)

Ste pri návštevníckom centre priehrady. Vyrazte po priehrade vpred. Na začiatku napadnú Rangerov Veľkí Cháni (ak ste nezrušili ich spojenectvo s Cézarom). Ďalej sa už budú proti vám vrhať legionári. Vy máte na svojej strane jedného securitrona a pár rangerov. Prebojujte sa do polovice priehrady, pred kontrolné stanovisko, za ktorým povrch zbombardujú Boomeri, ak ste ich naverbovali. Nechoďte do stanoviska, ale do veže napravo. Zvezte sa výťahom vo veži a dostanete sa do kancelárskych častí priehrady.
Kúsok od vás je hlavná, riadiaca centrála. Strážia ju dvaja obrnení vojaci NKR. Môžete ich presvedčiť, aby vás vpustili dnu (Rečníctvo 75), môžete ich zabiť, alebo ísť trochu ďalej a keď do priehrady vniknú legionári, tak sa stiahnite a tí odlákajú stráž od dverí. Vojdite a použite ovládací modul na centrálny počítač. Tým získa pán House vládu nad priehradou. Tiež vám tam priamo vytlačí podmienky kapitulácie pre NKR, ktorá vyžaduje, aby sa stiahli všetky vojenské jednotky z oblasti Vegas a okolia a že budú odteraz za vodu a elektrinu z priehrady platiť.
Pokračujte na koniec kancelárskych priestorov na terasu prvej haly elektrárne a tam aktivujte spínač napravo od dverí. Medzi touto terasou a kontrolnou miestnosťou vyjdite dverami do veže a z nej opäť von na priehradu. Ste za kontrolným stanoviskom, na východnej strane priehrady. Tu sa už objaví pár ďalších Securitronov a ak ste splnili úlohu „For Auld Lang Syne“, objavia sa aj pozostalí z Enklávy, aby vám pomohli. Spoločne sa prebojujte touto stranou priehrady až k táboru Legáta.

V hornej časti tábora čaká veliteľ Legát Lanius. Keď ho oslovíte, môžete ho presvedčiť, aby sa stiahol a vyhnúť sa tak boju s ním (Rečníctvo 100, alebo Obchod 100, alebo Rečníctvo 90, ak blufujete a klamete). Ak sa vám ho nepodarí presvedčiť, môžete ho ešte presvedčiť dodatočne, aby bojoval s vami len on sám a dokázal tak svoju silu (Rečníctvo 80) a čaká vás boj len s ním. Ak ho nepresvedčíte, alebo rovno vyprovokujete, tak bude s vami bojovať on a aj jeho posily legionárov.
Ak Laniusa presvedčíte k odchodu, alebo ak ho zabijete, tak sa už len vráťte k hlavnej bráne, ktorú vyrazia vojaci NKR a objaví sa generál Lee Oliver. Predložte mu požiadavku na odchod armády NKR z Vegas, čo ho samozrejme naštve, keď tak dlho bojovali a chránili priehradu. Môžete ho presvedčiť, aby prijal podmienky kapitulácie, pretože armáda Securitronov je priveľa (Rečníctvo 100), alebo aby prijal a dostanú na oplátku obchodné podmienky pre NKR (Obchod 100), alebo aby prijal kapituláciu, pretože vy sa dokážete postarať o priehradu lepšie a tiež im môžete poskytnúť nejakú technológiu z Vegas (Veda 100). Alebo s ním môžete bojovať. Objaví sa aj pár Securitronov, takže generál a jeho rangerskí veteráni nebudú problém. Ak je s vami Cannibal Johnson, tiež sa obráti proti vám, ak napadnete generála.
Potom sa objaví Securitron, ktorého priamo ovláda pán House. Poďakuje sa vám za pomoc a vy už len sledujte záver, aby ste sa dozvedeli, ako ovplyvnili do budúcnosti vaše činy jednotlivcov a aj celú mohavskú púšť.


6d. Nezávislé Vegas


6d.1. Wild Card: Ace in the Hole

V rámci úlohy „Ring-a-ding-ding“ máte získať platinový žetón od Bennyho, ktoré šéfuje kasínu Gamorrah. Pozrite si popis tejto úlohy, aby ste získali žetón. Keď sa dostanete do Bennyho izby, tak v nej nájdite ešte tajnú miestnosť, v ktorej je Securitron zvaný Yes Man.
Pohovorte si s Yes Manom. Je to Securitron, ktorého preprogramoval Benny s pomocou Emily Ortalovej z Nasledovníkov Apokalypsy, aby monitoroval správy od pána Housea a dekódoval ich. Zároveň je nastavený tak, aby bol nápomocný každému užívateľovi. Zistíte od neho, že to on pomohol a poradil Bennymu, aby vás vystopoval a zabil, čo nevyšlo. No ak necítite voči robotovi zášť, tak vzhľadom na jeho nastavenia -pomáhať každému užívateľovi-, bude teraz Yes Man pracovať pre vás. Odhalí vám aj Bennyho plány. Ten chcel zabiť pána Housea a ovládnuť Lucky 38 pomocou platinového žetónu, čím by získal kontrolu nad jeho Securitronmi.
Odhalením týchto informácií ukončujete túto úlohu, ktorá je len na to, aby ste sa rozhodli oslobodiť Vegas pre seba. Zároveň získavate tri ďalšie úlohy, ktorými si máte zaistiť vládu. Máte zabiť pána Housea „Wild Card: Change in the Management“, máte sa postarať o skupiny, ktoré by mohli zasahovať do vašich plánov „Wild Card: Side Bets“ a máte preskúmať bunker pána Housea v pevnosti Légia „Wild Card: You and what army?“.


6d.2. Wild Card: Change in the Management

Máte sa postarať o pána Housea. Choďte teda do kasína Lucky 38, vyvezte sa do Penthausu, kde je Pán House. Použite terminál na stene naľavo od veľkého monitora s tvárou Housea. Otvorte ho buď pomocou Platinového žetónu, ktorý ste pre neho predtým zháňali, alebo pomocou svojich schopností (Veda 75), alebo pomocou kľúčovej VIP karty Lucky 38 (jedna je v tábore Golf, v miestnosti za recepciou a druhá v H&H Tools Factory).
Terminálom otvoríte tajné dvere v stene. To spôsobí nepriateľskosť všetkých Securitronov v budove, všetci na vás budú útočiť. Nemusíte však bojovať, za tajnými dverami je neďaleko vás výťah a pri ňom druhý terminál. Stačí tam dobehnúť, terminálom odblokovať výťah a výťahom sa zviezť do kontrolnej miestnosti. Tam na mostíku použite terminál, v ktorom navoľte otvorenie komory pána Housea.
Objaví sa staré, prístrojmi zachovávané, skutočné telo Edwina Housea. Môžete si s ním pohovoriť. Potom ho môžete zabiť zbraňou, nastaviť na termináli vyčistenie, čo ho zabije, alebo len odpojiť jeho mozgovú aktivitu. Všetky tri možnosti splnia túto časť úlohy a eliminujú pána Housea (a každá z nich vám prinesie zlú karmu). Keď sa vrátite späť do Penthausu, tak už Securitroni nie sú nepriateľskí, takže môžete v kľude prejsť.

Choďte pred kasíno The Tops, Yes Man čaká pred vchodom. Oslovte ho a povedzte mu, čo ste spravili. Vyrazí do Lucky 38. Choďte tam za ním, až do penthousu, kde ste predtým mohli komunikovať s veľkým monitorom pána Housea. Keď má k dispozícii platinový žetón a keď je pán House odpojený, tak nahrá sám seba do centrálneho softvéru kasína Lucky 38 a celé ho pre vás ovládne.
Potom vás zavedie do spodných priestorov kasína, kde vám ukáže, prečo chcel pán House tak veľmi ten žetón. Securitroni v meste sú vybavení guľometom a laserom. Majú aj silnejšie zbrane, ale tie aktivuje práve aktualizácia ich softvéru, ktorá je na žetóne. Teraz Yes Man vylepšil mestských Securitronov a tí získavajú aj raketomet a granátomet. Neskôr uvidíte v meste, že sa zmenili ich tváre z policajtov na vojakov. Môžete si tu zo stola vziať muníciu, ďalekohľad, samopal a 9mm pištoľ, než skončí Yes Manova prednáška. Potom sa vraciate späť hore do penthousu.

Poznámka 1: Keď zabijete pána Housea, zmizne z hry Victor, no toho nepotrebujete, vaše poschodie v Lucky 38 vám zostáva k dispozícii a aj pre vašich spoločníkov. Tiež zmizne z hry Jane, robotka, ktorá od vás vykupovala snežné gule s maketami miest.


6d.3. Wild Card: You and what army?

Yes Man spomenie aj tajný bunker pána Housea, ktorý je pod pevnosťou Légie. Ak ste už splnili úlohu „Wild Card: Change in the Management“, tak získal Yes Man prístup k sieti pána Housea a aj vám povie, že pod bunkrom je armáda Securitronov a preto je dôležité sa tam dostať a získať ju.
Choďte do Cottonwood Cove, kde vás jeden legionár odvezie priamo do pevnosti (tak by ste šli, aj keby ste pracovali pre Légiu v rámci úlohy „Render Unto Caesar“). Po vstupe do pevnosti vám vezmú zbrane (môžete si nechať skryté zbrane, ako pri vstupe do kasín) a tiež aj platinový žetón. Choďte hore do tábora a do Cézearovho stanu.
Cézar vám povie, že je tu bunker, do ktorého sa nikto nikdy nemohol dostať, no teraz sa zdá, že do ovládacieho mechanizmu pasuje platinový žetón, ktorý vám ukradol Benny. Verí, že je tam technológia prináležiaca kasínu Lucky 38. Chce, aby ste tam zašli a zničili, čo tam nájdete. Vráti vám žetón, ktorý vám zhabali pri vstupe do Pevnosti.
Choďte za Cézarov stan ku skupine stanov. Za nimi je murovaná budova. Vojdite a vnútri vám stráž vráti vaše zbrane, keďže pracujete pre Cézara. Použite na ovládací mechanizmus pri schodoch platinový žetón a vráta sa otvoria. Vojdite do bunkra.
Pod schodmi zničte Protectrona. Za ním je miestnosť bezpečnosti, v ktorej je plazmová puška a sú tam aj dva terminály. Jedným (ťažké heslo) môžete deaktivovať protectronov a druhým (stredné heslo) automatické strieľne. Najbližšiu, susednú miestnosť môžete otvoriť cez poškodený, ovládací panel (Oprava 60). V nej je pár sentry botov (momentálne neútočných). Pokračujte veľkou halou (cez okná po bokoch vidíte armádu pána Housea) a prejdite do dolnej, menšej haly. Tam sú po bokoch tri malé miestnosti a jedny schody. Ak teda pracujete podľa svojho a Yes Manovho plánu, tak vybehnite schodmi do riadiacej miestnosti. Ak ste nedeaktivovali obranu, je tu niekoľko automatických strieľní, tak pozor na ne. Vložte platinový žetón do centrálneho počítača. Tým je úloha splnená. Môžete sa zastaviť za Yes Manom, ale už len potvrdí, že máte armádu Securitronov.

Poznámka 1: Ak chcete robiť pre Cézara, tak v troch bočných miestnostiach je v každej jeden generátor. Všetky zničte (prostou streľbou). Zničenie generátorov poškodí celý bunker a začne sem unikať ešte silnejšia radiácia, než predtým, takže pozor na to. Cestou von vás napadnú Sentry Boti (ak ste ich aj nevypustili, vyjdú sami). Prebojujte sa von a vráťte sa Cézarovi oznámiť splnenie úlohy.
Poznámka 2: Ak ste si poštvali Légiu proti sebe, tak choďte do Pevnosti bez spoločníka v prestrojení za člena Légie.
Poznámka 3: Ak aktivujete armádu Securitronov, aj tak môžete skočiť za Cézarom, ktorý si po hluku zdola bude myslieť, že ste bunker zničili a bude to považovať za splnenie jeho úlohy a dá vám ďalšiu.


6d.4. Wild Card: Side Bets

V rámci tejto úlohy vám Yes Man odporučí preveriť si pár skupín, ktoré by mohli zamiešať kartami v rozhodujúcom dianí. Krásou toho, že tu pracujete sám pre seba, je to, že môžete Yes Manovi povedať pri každej z týchto skupín, aby ju ignoroval. Ak proste uznáte za vhodné, že nie je potrebné sa nimi zaoberať, necháte ich tak a Yes Man to akceptuje.

Boomeri
Môžete preveriť Boomerov, skupinu disponujúcu ťažkou technikou a delostrelectvom. Ak ste tam ešte neboli, tak si musíte dávať pozor na bombardovanie (viď Lokácie: Nellis Air Force Base). Keď sa dostanete na ich leteckú základňu, pohovorte si s Pearl, ich vodkyňou. A rovno od nej získate úlohu „Volaire!“. V rámci tejto úlohy si musíte najprv získať dôveru Boomerov plnením rozličných vedľajších úloh pre nich a potom dokončiť samotnú úlohu, ktorá spočíva v získaní potopeného Bombardéra. Detaily pri popise tejto úlohy.
Keď splníte úlohu „Volaire!“, tak potom len oslovte Pearl a spýtajte sa, či by vám boli ochotní pomôcť v prípade boja o priehradu. Samozrejme po všetkom, čo ste pre nich spravili, súhlasí.

Omertas
Benny podozrieval Omertas z nejakej špinavosti, tak vás na nich upozorní aj Yes Man. Splňte preto úlohu „How little we know“.
Túto úlohu ste mohli robiť aj sami; ak ste spravili úlohu „Bye Bye Love“, tak vám po jej splnení štetka Joana povedala, že sa v kasíne niečo deje a mohli ste túto úlohu splniť aj pred začatím finálnych úloh. Podporte v rámci úlohy Cachina, aby prevzal vedenie klubu. Tým ste zmarili plány jeho bývalých šéfov na spojenie s légiou.

White Glove Society
Tretie kasíno v Stripe, ktoré by ste mali preveriť. Pre toto splňte úlohu „Beyond the beef“, v rámci ktorej zistíte, že sa chcú niektorí členovia kasína Ultra-Luxe vrátiť k zvykom kanibalizmu. Postarajte sa, aby k tomu nedošlo, inak by to mohol zistiť aj Cézar a vydierať ich k spolupráci.

Veľkí Cháni
Máte dve základné možnosti. Prvou je splniť úlohu „Oh My Papa“. V rámci tejto úlohy buď presvedčte Chánov, aby zrušili spojenectvo s Légiou, alebo začnite pracovať aj pre NKR, nahraďte vodcu Chánov a dokonca vyjednajte spojenectvo Chánov a NKR prostredníctvom plukovníčky Mooreovej a Regisa.
Druhou možnosťou je proste Chánov pozabíjať. Musíte zabiť všetkých v budove (vrátane Papa Chána, Karla, Regisa) a potom nejakých 10 ďalších Chánov, ktorí sú roztrúsení po tábore, kým vám hra nenapíše, že ste ich skupinu zničili.

Bratstvo Oceli
Prvá možnosť
Ak nechcete jednať s Bratstvom, alebo ak ste s nimi jednali a spravili Starešinu z Hardina, alebo ak ich chcete zničiť, tak sa treba dostať k ich generátoru. V centrále Bratstva choďte na druhé podlažie, kde je aj Starešina. V južnej časti je miestnosť s kapsulami pre virtuálny tréning a zdržiava sa tam aj vrchný pisár Taggart. Tú sú dva počítačové terminály. Jeden je autorizačný a druhý pre spustenie samozničenia bunkru. Potrebujete sa dostať do toho na samozničenie. Môžete ho hacknúť (Veda 100), no ak to neviete, potrebujete tri prístupové karty. Tie musíte ukradnúť vedeniu Bratstva. Jednu má vrchný pisár Taggart. Druhú má starešina McNamara (alebo Hardin, ak ste z neho spravili starešinu) a tretiu má vrchný paladin Hardin (alebo Ramos, ak ste z Hardina spravili starešinu). Ukradnite tieto tri karty a choďte späť do miestnosti s terminálmi. Použite karty na autorizačný terminál a nechajte si vygenerovať prístupové heslo. S tým sa dostanete do terminálu pre samozničenie. Použite terminál a nastavte samozničenie bunkra.
To spôsobí, že získate hromadu zlej reputácie u Bratstva Oceli (všetky predošlé dobré skutky sú zabudnuté, ste v mínuse) a všetci sú voči vám nepriateľskí. Ak sa nechcete zdržiavať bojom, tak zabite Taggarta, ktorý je pri vás, prezlečte sa za pisára a utečte preč. Nezdržiavajte sa, samozrejme vaše maskovanie prehliadnu vyššie postavení členovia Bratstva, takže utekajte k východu. Keď vyjdete na povrch, začujete výbuch a celé miestne Bratstvo Oceli je zničené.

Druhá možnosť
Ak chcete vyhladiť Bratstvo, môžete ísť na to aj starým spôsobom a to všetkých vyzabíjať osobne. Môžete ich tak potom samozrejme okradnúť a popredať všetky ich veci a získať aj viac skúseností, ak to ešte potrebujete. Môžete si pomôcť, pri vstupe zabite paladina Ramosa a v jeho miestnosti použite terminál na stene (ťažké heslo). V termináli nastavte parametre pre automatické strieľne tak, aby útočili na personál. Vežičky sa postarajú o všetkých na prvom podlaží. Vy potom už len pozabíjajte všetkých na druhom podlaží.

Tretia možnosť
Začnite pracovať pre NKR. Ak ste sa tu postarali o Boomerov, môžete hneď splniť úlohu „Things that go Boom“, pomôžte im s úlohou „King's Gambit“, postarajte sa o Veľkých Chánov (čím sa o nich postaráte aj v rámci tejto svojej úlohy) v rámci „For the Republic, Part 2“ a získate tým skúseností naviac.
Ak ste splnili úlohy „Still in Dark“ a „Eyesight to the Blind“ pre McNamarru, ktorý je stále starešinom, tak ho oslovte a rovno mu povedzte, že NKR v nich vidí hrozbu a chcú ich zničiť. Ten pochopí, že je čas na zmenu. Pošle po vás odkaz, že sa vzdávajú nároku na Helios One a že v prípade útoku na priehradu pošle paladinov, aby pomohli vojakom NKR. Takže ste dojednali spojenectvo medzi NKR a Bratstvom. Choďte túto radostnú správu oznámiť Mooreovej, ktorá z toho vôbec nebude mať radosť, no uzná to za splnenie úlohy a prihodí trochu zlej reputácie u NKR. Potom to oznámte Yes Manovi.


6d.5. Wild Card: Finishing Touches

Yes Man vie, že je potrebné, aby NKR porazila Légiu a aby nepadla priehrada do rúk Cézara. Práve sa chystá na návštevu svojich vojakov samotný prezident Aaron Kimball, aby podporil morálku. Tou by dosť otriaslo, keby ho Légia zabila a to teda nechcete. Máte pomôcť rangerovi Grantovi, ktorý zodpovedá za bezpečnosť prezidentovej návštevy, aby sa prezidentovi nič nestalo.
Splňte úlohu „You'll know when it happens“, ktorá je aj súčasťou postupu hlavného príbehu za NKR, kde je aj detailne popísaná. Toto je voliteľná časť tejto úlohy.

Potom Yes Man od vás chce, aby ste zašli do energetickej stanice El Dorado. Tú spravuje armáda NKR a nepustí do nej nikoho. Máte tam v riadiacej miestnosti nainštalovať ovládací modul, ktorým získa energiu na nahodenie ďalšieho reaktora v Lucky 38.
Môžete sa do budovy skúsiť preplížiť, prípadne použiť aj Stealth Boy, no najľahšie je sa prezliecť za vojaka NKR. Vtedy na vás nebudú útočiť, hoci budú mať poznámky k tomu, aby ste odišli. Nepotrebujete tam byť dlho, je to len jedna miestnosť a v jej pravej časti je počítačový terminál, ktorý použite a presmerujte energiu. Potom sa len vráťte za Yes Manom.

Yes Man vám vraví, že už ste pripravení na veľké finále. Ešte sa ho môžete spýtať, či si myslí, že treba ešte niečo spraviť, než sa pustíte do toho hlavného. Povie, že v záznamoch pána Housea bol návrh požiadať o podporu Nasledovníkov Apokalypsy, keďže sú to liečitelia a mohlo by ich byť po bojoch treba. Takže ich máte požiadať, či sú teraz ochotní podporiť vaše slobodné Vegas. Toto je voliteľná časť úlohy, ak to nechcete, povedzte mu to a posúvate sa ďalej. Ale je to prosté, stačí skočiť vo Freeside do Starej Mormonskej Pevnosti a osloviť Julie Farkasovú, vodkyňu Nalsedovníkov Apokalypsy. Tá súhlasí, tak sa potom už len vráťte za Yes Manom.


6d.6. No Gods, No Masters

Keď poviete Yes Manovi, že ste pripravení na záverečnú fázu, rovno sa presúvate k priehrade, ktorú napadla Légia. Pár rangerov bráni západnú stranu. Objaví sa aj niekoľko Chánov, ktorí vám pomôžu, ak ste uzavreli spojenectvo medzi nimi a NKR. Tiež je tu s vami jeden Securitron, ktorý vás sprevádza. Prebojujte sa do polovice priehrady, pred kontrolné stanovisko, za ktorým povrch zbombardujú Boomeri, ak ste ich naverbovali. Nechoďte do stanoviska, ale do veže napravo. Zvezte sa výťahom vo veži a dostanete sa do kancelárskych častí priehrady.
Kúsok od vás je hlavná, riadiaca centrála. Strážia ju dvaja obrnení vojaci NKR. Môžete ich presvedčiť, aby vás vpustili dnu (Rečníctvo 75), môžete ich zabiť, alebo ísť trochu ďalej a keď do priehrady vniknú legionári, tak sa stiahnite a tí odlákajú stráž od dverí. Vojdite a použite ovládací modul na centrálny počítač. Systém ovládne Yes Man. Teraz sa môžete rozhodnúť, či chcete zničiť funkčnosť priehrady, čím by stratila pre NKR význam, alebo či chcete poslať energiu do bunkra pod pevnosťou Légie, aby ste aktivovali armádu Securitronov, ktorú ste tam získali.

Ak chcete udržať priehradu funkčnú pre vás, pokračujte na koniec kancelárskych priestorov na terasu prvej haly elektrárne a tam aktivujte spínač napravo od dverí.
Ak ste sa rozhodli vyradiť priehradu, tak choďte na opačnú stranu kancelárskych priestorov a popri vojakoch vyjdite na terasu prvej haly elektrárne. Tam tiež na stene aktivujte spínač, čím zničíte generátor. To naštve všetkých v NKR a budete sa musieť prebojovať aj cez nich.
Prejdite do miestnosti vedľa kontrolnej miestnosti a vyjdite dverami do veže a z nej opäť von na priehradu. Ste za kontrolným stanoviskom, na východnej strane priehrady. Tu sa už objaví pár ďalších Securitronov a ak ste splnili úlohu „For Auld Lang Syne“, objavia sa aj pozostalí z Enklávy, aby vám pomohli. Spoločne sa prebojujte touto stranou priehrady až k táboru Legáta.

V hornej časti tábora čaká veliteľ Legát Lanius. Keď ho oslovíte, môžete ho presvedčiť, aby sa stiahol a vyhnúť sa tak boju s ním (Rečníctvo 100, alebo Obchod 100, alebo Rečníctvo 90 ak blufujete a klamete). Ak sa vám ho nepodarí presvedčiť, môžete ho ešte presvedčiť dodatočne, aby bojoval s vami len on sám a dokázal tak svoju silu (Rečníctvo 80) a čaká vás boj len s ním. Ak ho nepresvedčíte, alebo rovno vyprovokujete, tak bude s vami bojovať on a aj jeho posily legionárov.
Ak Laniusa presvedčíte k odchodu, alebo ak ho zabijete, tak sa už len vráťte k hlavnej bráne, ktorú vyrazia vojaci NKR a objaví sa generál Lee Oliver. Povedzte mu, že bojujete za nezávislosť Vegas, čo sa mu nepozdáva, keďže tak dlho bojovali a chránili priehradu. Môžete ho presvedčiť, aby prijal podmienky kapitulácie (Rečníctvo 100), alebo s ním môžete bojovať. Objaví sa aj pár Securitronov, takže generál a jeho rangerskí veteráni nebudú problém. Ak je s vami Cannibal Johnson, tiež sa obráti proti vám, ak napadnete generála. Ak generála presvedčíte, aby sa vzdali, môžete dať potom ešte rozkaz Securitronom, aby ho zhodili z priehrady, čo následne aj uvidíte.
Potom sa objaví Securitron, ktorého priamo ovláda Yes Man. Pogratuluje vám k vášmu úspechu a vy už len sledujte záver, aby ste sa dozvedeli, ako ovplyvnili do budúcnosti vaše činy jednotlivcov a aj celú mohavskú púšť.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára